Özgürlük, Eşitlik, Kardeşlik gününde terör saldırısı

Fransa’nın krallıktan demokrasiye geçtiği tarih olan 14 Temmuz Nice saldırısı dünya liderleri tarafından kınandı.

Dünya 0 yorum
15 Temmuz 2016 Cuma

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, masum insanlara yapılan iğrenç bir saldırı olarak nitelediği terör olayını  Özgürlüğe, Eşitliğe ve Kardeşliğe bir saldırı olarak ifade etti.

ABD Başkanı Barack Obama da basına yaptığı açıklamada şunları belirtti: “ Bastille günü olan bu saldırı sonrasında Fransa’nın tüm dünyaya öğrettiği demokratik değerleri korumak için  dimdik ayakta durmaya devam edeceğiz.”

T.C Dışişleri Bakanlığı da  internet sayfasına yazdığı bildiride saldırıyı kınadı ve kayıplar için başsağlığı diledi.

Açıklama şöyle: “Fransa’nın Nice kentinde meydana gelen korkunç terör saldırısını şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Fransız halkının acısını yürekten paylaşıyoruz.

Türkiye terörle mücadelede Fransa ile tam bir dayanışma içindedir. Hep birlikte bu alçaklara karşı mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Terör, her şeyden önce, insanlığa ve evrensel değerlere karşı bir tecavüzdür.

Bu zor günde dostumuz ve müttefikimiz Fransa'ya ve Fransız halkına başsağlığı diliyoruz. Yakınlarını kaybedenlere sabır, yaralılara da acil şifalar temenni ediyoruz.”

Tüm dünya liderlerinin  şok ve tepki ile karşıladığı saldırı için İsrail Başbakanı  Netanyahu ise  şöyle konuştu: “ Anlamalıyız ki terör her yerde vurabilir, dolayısı ile her yerde savaşmalıyız.  İsrail halkı teröre karşı Fransız halkı ile omuz omuzadır. Ölenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara şifa dileklerimizi iletiyoruz. İsrail, Fransız devletine bu şeytanları yok edinceye kadar her tür yardıma hazırdır.

 

 

 

1 Yorum