İsrail’de radyo spikeri Sefaradlara hakaret edince görevinden alındı

İsrail Ordu Radyosu programcılarından Gidi Orsher, Facebook sayfasında Sefarad ve doğu kökenli Yahudileri küçük düşürücü sözler yazınca görevinden uzaklaştırıldı.

Dünya
11 Temmuz 2016 Pazartesi

Ülkenin en popüler radyolarından Galei Zahal’da film eleştirileri yapan Orsher, Facebook’ta paylaştığı ifadelerde, Sefarad kökenli Yahudilerin İsrail kültürüne adapte olmayı reddettiklerini, geçmişle yaşadıklarını iddia etti.

Orsher Facebook paylaşımında, Sefarad Yahudilerinin batıl inançlarla yaşadığını iddia ederek şunları yazdı: “Eğer kalp yetmezliğiniz varsa by-pass ameliyatı olmayın onun yerine başınızın üstüne bir süre tavuk kemiği koyun. Eğer düşman size bomba yağdırırsa sığınakta hava savunma sistemi Demir Kubbe’nin doğru çalışması için değil, Tevrat’ta adı geçen Azize Raşel’in size yardım etmesi için dua edin. Eğer hamile kalamıyorsanız modern tıbba başvurmayın, gidin bir ermişin mezarında dua edin.”

Orsher hakaretlerinde daha da ileri giderek, Sefarad Yahudilerinin, tıp doktorlarına inanmadığını, duman ile haberleşen eski insanlar kadar ilkel olduklarını belirten ifadeler de kullandı. 

Orsher’in paylaşımı İsrail Sefarad cemaatlerinde büyük tepki uyandırdı. Kültür Bakanı Miri Regev, radyocuyu ırkçı ilan ederek derhal kovulması için çağrıda bulundu. 

Başbakan Binyamin Netanyahu da Orsher’in yorumlarını ağır bir dille eleştirdi ve yazdığı ifadelerin mesnetsiz ve yalan olduğunu belirtti.