Nuh’un Gemisi Kentucky’de

Hıristiyan bir grup tarafından yaptırılan ve boyutları Kutsal Kitaplardaki Nuh’un gemisi boyutlarına eşit olan müze-gemi maketi yakında ABD Kentucky’de açılacak.

Dünya
6 Temmuz 2016 Çarşamba

152 metre uzunluğunda olan ve yapımı için 100 milyon dolar harcanan  müze gemi maketi ilk başlarda laik kesimle dindarlar arasında tartışma konusu oldu. 

Bir kısım finansmanı yerel yönetim tarafından sağlanan gemi için bazı laik çevreler toplanan vergilerin heba edildiğini iddia  etti. Eleştiriyi getiren çevrelerin iddiasına göre, sivil yöntemin dindar içerikli bir projeyi finanse etmesi eğitimin bilimselliği ve laikliğine karşı bir hareket. 

Projeyi 2010 yılında ilk olarak duyuran ve altı yıl sonra gerçekleştiren Answers in Genesis kuruluşunun başkanı Ken Ham ise farklı düşünüyor. Ham, Nuh’un gemisi maketi için şunları söylüyor: “Sanırım bu proje ‘İnancın’ insanlığa yayılması için şimdiye kadar yapılan çabaların en büyüklerinden biri olacak. Ham’a göre şimdilik basına tanıtılan ve birkaç gün içinde kamuya açılacak gemiyi ilk yıl 2 milyon kişi ziyaret edecek. 

Tevrat, İncil ve Kura’a göre, yüzyıllar evvel Tanrı dünyayı yok etmeye ve yeniden yaratmaya  karar verir ve Nuh Peygambere bir uyarı göndererek tüm karaların sular altında kalacağını, tüm  canlılardan birer çiftini bir gemi yapıp içine koymasını ister.  Kutsal kitaba göre tüm dünya sular altında yok olurken, Nuh ve kurtardığı canlılar tek kurtulan olarak hayata yeniden başlarlar.