Başbakan Binali Yıldırım: “En kısa zamanda Büyükelçiler atanacak”

Başbakan Binali Yıldırım Ankara’da yaptığı basın toplantısında İsrail-Türkiye diplomatik ilişkilerinin normalleştiğini resmen duyurdu.

Dünya
27 Haziran 2016 Pazartesi

Başbakan Yıldırım iki tarafın yaptığı anlaşmayı bir ‘mutabakat’ olarak niteledi ve en kısa zamanda İsrail ve Türkiye’de onaylanarak yürürlüğe gireceğini belirtti. Yıldırım’ın verdiği bilgiye göre, anlaşma metni Türkiye’de TCMB, İsrail’de ise hükümet tarafından onaylanarak resmi prosedürler başlatılacak. Ardından her iki ülke Büyükelçilerini atayarak başkentlerde görevlendirecek. Başbakan Yıldırım, özellikle “en kısa zamanda atanacaklar” ifadesinin altını çizdi. 

Bugüne uzun bir yoldan geldiklerini belirten Yıldırım, 2013’te Başbakan Netanyahu’nun o dönemde Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’nı arayarak  Mavi Marmara’da olanlardan dolayı özür dilediğini hatırlattı. 

Mavi Marmara’da ölenlerin yakınlarına İsrail tarafından  20 milyon tazminat verileceğini açıklayan Başbakan, Türkiye’den Gazze’ye yapılacak insani yardımların da yeni dönemde artacağını belirtti. 

Başbakan önümüzdeki cuma günü Türkiye’den yola çıkacak bir geminin İsrail’in Aşdod limanına 10 bin ton malzeme götüreceğini de duyurdu.

Yıldırım yola çıkacak bu gemi ile bir manada Gazze’ye uygulanan Abluka’nın hafiflemiş olduğunu belirtti.  Yıldırım anlaşmaya altı yıl sonra varmış olmalarını ise Türkiye’nin Filistin  davasına verdiği destek ile açıkladı. 

Anlaşmanın en önemli amaçlarından birinin Gazze’deki halkın refahı olduğunu ifade eden Yıldırım, bundan sonra da Türkiye’nin Filistin halkının yanında olduğunun altını çizdi.