İngiltere için kader günü

İngiltere’de Avrupa Birliği’nden ayrılıp ayrılmama konusunda yapılacak halk oylaması için sandıklar açıldı.

Dünya
23 Haziran 2016 Perşembe

İngiltere’de  46 yıl evvel katıldıkları AB’nden ekonomik ve politik sebeplerle  ayrılma tartışmaları yoğunluk kazanınca referanduma karar verildi.

Şimdi sandıklardaki pusulalarda 46 milyon kayıtlı seçmene ‘Kalmalı mıyız AB’de yoksa terk mi etmeliyiz?’ şeklinde sorulacak.

Bu akşam İngiltere saati ile saat 21’e kadar açık olan seçim sandıkları İngiltere’nin kaderini belirleyecek.  Referandum dolayısı ile mali piyasalar tutarsızlık gösterirken, uzmanlar seçim sonucu tahmini yapmakta zorlanıyor. Dolayısı ile kalmalıyız diyenlerle gitmeliyiz diyenler neredeyse eşit ağırlıkta. 

Söz konusu tartışma İngiliz toplumunda  son zamanlarda derin bir kutuplaşmaya yol açtı.  Kalmalıyız diyenler başta Başbakan David Cameron olmak üzere İngiltere’nin 28 Avrupa ülkesinin birlikteliği ile daha güvenli ve ekonomik olarak refah içinde olacağını savunurken, terk etmeliyiz diyenler bağımsızlık argümanını ileri sürüyorlar.

AB’yi terk etmeyi savunanlar AB’den bağımsız bir İngiltere’nin Parlamentosu’nun daha güçlü olacağını mülteci akımını daha iyi kontrol edeceğini savunuyor.