Evimde keyifli faaliyetler

Neli AŞKANER Çocuk-Aile
22 Haziran 2016 Çarşamba

Okulların kapanmasıyla çocuklarımızın evde daha sık vakit geçirmeye başlayacakları bu dönemde aktivite ve program arayışlarınızın artacağına inandığım için sizlerle bu hafta birçok farklı aktivite çalışması paylaşmak istedim.

Amacımız; evinizde çocuklarınızla keyifli dakikalar geçirebileceğiniz, kaliteli zaman harcayarak ilişkinizi kuvvetlendirirken, yaz sıcağında sokaklarda koşturmaca ve sürekli program yapma derdini ortadan biraz olsun kaldırmak ve bunun yanında yaratıcı oyunlar oynarken çocuğunuzun iç dünyasına derin bir yolculuk yapmak olacaktır.

Okul ve kış aylarında birçok ailede olduğu gibi işlerin yoğunluğu ya da genel hayat koşturması, ödevler, spor aktiviteleri, doğum günleri, aile yemekleri derken aslında çocuklarımızla birebir kaliteli vakit neredeyse hiç geçiremiyoruz. Yaz tatili bu etkinlikler ve biraz da koşuşturmalara ara vermek için güzel bir fırsat aslında. Etrafımdaki birçok annenin mümkün olduğunca çocuklarına sürekli evin dışında bir program (gelişimine faydalı aktivite) arayışında olduklarına şahit olsam da çocukların aslında evde oturmaktan ve sadece oyun oynamaktan keyif aldıklarını hem bireysel olarak defalarca deneyimledim hem de bir uzman olarak faydalı ve gerekli olduğu kanısındayım. Bu yüzden sizinle bu hafta yaz tatilinde programınız olmadığı günlerinizi keyifli ve kaliteli zamanlarla geçirebilmeniz için bir kaç öneri ile paylaşıyorum.

Hepinize sağlıklı ve keyif dolu bir yaz dilerim. Bolca sıvı tüketin, bolca suya girin, serinleyin ve bırakın çocuğunuz özgürce koşsun, oynasın, dağıtsın, rahatlasın. Nasıl olsa kısa bir süre sonra yeni okul dönemiyle birlikte tekrardan kurallar, sınırlar ve yapılması gereken ödevlerle yine uyulması gereken programlara geri dönecek.

Mutfakta eğlence hamuru

 Basit bir kurabiye hamurunu birlikte (işbirliği çok önemli) hazırlayıp önce hamur olarak tezgâhın üzerinde oynayabilir, kirlenebilir; daha sonra evdeki her bireye sevdiği bir kurabiye kalıbı seçmesini isteyerek herkese özel kurabiye pişirebilirsiniz.

 Kurabiyeler piştikten sonra, ailecek kurabiyelerinizi yerken, herkes neden o kurabiye kalıbını seçtiğini, kendisi için ne anlama geldiğini paylaştığı bir ‘paylaşım zamanı’ yaratılabilir.

Not: Çalışma sırasında çocuğunuzun kirlenmesine izin verin. Sürekli ellerini yıkamasını söylemeyin ya da tezgâha un veya yumurta döktüğünde hemen silmeyin. Bırakın özgürce güvenli bir ortamda kirlensin ve eğlensin. Hatta eviniz müsait ise (bahçe ya da balkon) küçük bir un savaşı bile yapabilirsiniz.

Su Oyunu

 Çocuklar nedense ya banyoya girmek istemezler ya da girdiklerinde çıkmaz istemezler.

 Banyo yapma zamanları dışında, evin içinde banyoda büyük bir leğen içinde birkaç ufak plastik mutfak kasesi ile yerde paspasın üzerinde içerisine az miktar bir su doldurarak rahatça su ile özgürce üşütme derdi olmadan birlikte oynayabilir.

 Bebekleri, plastik oyuncakları yıkayabilir hatta sabun katıp köpüklerle yaratıcılığınız kullanıp çok keyifli dakikalar paylaşabilirsiniz.

Hayvan bulmaca

 Çekirdek aile olarak oynayabileceğiniz bu oyunu en az iki kişi olmak üzere en kalabalık aile masalarında bile keyifle oynayabilirsiniz.

 Bir kişi aklından bir hayvan düşünüyor. Diğer aile bireyleri sırayla hayvanın özellikleri hakkında sorular sorarak doğru hayvanı bulmaya çalışıyor.

 Ör: Hayvan: Yılan, Sorular: Nerede yaşar? Cevap: Ormanda, Soru: Kaç bacaklı? Cevap: Bacakları yok. Soru: Sürüngen mi? Cevap: Evet. Soru: Ne yer? Vs. gibi soru cevap şeklinde doğru hayvanı aile üyeleri bulana kadar soru sormaya devam ediliyor.

 İsterseniz en fazla 5 ya da 10 soru sorma hakkı gibi kendi kurallarınızı koyabilirsiniz.

 En fazla hayvanı bilene bir hediye bile verilebilir oyunun sonunda. Mesela kocaman bir öpücük veya sıkı sıkı kocaman bir kucaklaşma en güzel hediyedir aslında.

Hepinize bol eğlenceli ve kahkaha dolu bir yaz diliyorum...