Kuzguncuk Cemaati’nden sürprizli iftar

Kuzguncuk Bet Yaakov Sinagogu Vakfı geçtiğimiz Perşembe günü, geleneksel iftar davetlerinin 24.sünü düzenledi.

Mois GABAY Toplum
22 Haziran 2016 Çarşamba

16 Haziran gecesi düzenlenen iftar öncesi Minha ve Arvit dualarını icra eden vakıf yöneticileri hemen ardından da konuklarla birlikte iftar sofrasını paylaşmak için ezanın okunmasını beklediler. Hahambaşı Vekili Rav Yeuda Adoni, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler, İlçe Emniyet Müdürü Gürhan Kaya ve İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Ömür Ceylan beyefendilerin iştiraki ile gerçekleşen davet Üsküdar Müftüsü Sayın Mehmet Vefa Özdemir tarafından icra edilen ezanın okunması ile başladı. Kuzguncuk Musevi Cemaati’nin sinagogun içindeki ışıklı panoda Diyanet İşleri’nin bu yılki sloganı olan “Hoş geldin Ramazan, Gelin Gönüller Yapalım” yazısını paylaşması dikkati çeken sürprizlerden biriydi.

Kuzguncuk Vakfı

Başkanı Beto Adato:  “Ne güzeldir kardeşlerin bir arada, bir sofrada aynı aşı paylaşması!”

Kuzguncuk Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Niso Yeruşalmi’nin sunumunda ilerleyen gecede açılış konuşmasını ev sahibi olarak Beto Adato gerçekleştirdi. Tüm davetlilerin yakinen tanıdığı Başkan Adato konuşmasına Hz. Davut’un sözlerinden bir alıntı ile başladı. “Ne güzeldir kardeşlerin bir arada, bir sofrada aynı aşı paylaşması” ilkesini hatırlatarak 24 yıl önce Türkiye’de, belki de dünyada, ilk olarak Kuzguncuk’ta başlayan bu geleneğin birçok cemaat tarafından benimsenip yayıldığını hatırlattı. Başkan ardından vefat eden şehitlerimizin yakınlarına başsağlığı ve tedavisi sürenlere de acil şifalar dileyerek bu geceki davetten dolayı mutluluğunu dile getirdi. Başkan Adato ayrıca tüm yıl boyunca bu sinagogda güven içerisinde dua etmelerine katkı sağlayan tüm komşularına yönetim kurulu adına teşekkür etti. “Yardımlarını esirgemeyen ‘İyi ki Üsküdar var, iyi ki Hilmi Türkmen var’ sloganıyla gönlümüzde yer alan belediye başkanımıza, her sevinçli ve hüzünlü günümüzde yanımızda yer alan Üsküdar İlçe Emniyet Müdürümüze ve emniyet mensuplarımıza, ihtiyaçlılarımıza yaptıkları yardımlar için Sayın Kaptanoğlu ailesine, Muhtarımız Sayın Faik Kaplan’a, tüm Kuzguncuklu komşu ve dostlarımıza teşekkürlerimizi sunarım.”

Rav Yeuda Adoni: “Hz. Adem’den gelen insanı daima seveceğiz!”

İftar davetinin ilk konuşması ise Hahambaşı Vekili Rav Yeuda Adoni tarafından gerçekleştirildi. Rav Adoni sözlerinde kısaca insanın Allah korkusu ve sevgisi ile birlikte sevmeyi öğrenmesi gerektiğine değindi: “Hz. İbrahim’in sofrasına üç meleği davet edip, onlarla yeme ve içmesi bizlere üç semavi dini sembolize etmektedir. Tanrı’nın merhamet ve bağışlayıcılığına karşı insan da bağışlayıcı olmalıdır. Tevrat bilindiği üzere ‘Kimseden nefret etmeyeceksin’ diye buyurur. Bizler de yanlış gördüklerimizi uyarmalıyız. İnsanı en iyi tanıyan Yüce Tanrı’dır. Şefkat ve merhamet ise bizlere peygamberler vasıtası ile gönderilmiştir. Bizim de içimizde her zaman Allah sevgisi ve korkusu olmalıdır. Çünkü ancak bu özellikleri taşıyan insan, yalan, kibir ve kötülükten uzak durur. Saadeti Allah’ın ona verdiği mutlulukta bulur. Tanrı’nın ona verdiğini paylaşmasını bilir. Oruç bize merhameti, ekmeğimizi herkesle bölüşmemizi öğretir. Eksiği olanın eksiğini tamamlamasını öğretir. O yüzden açlık nedir bileceğiz ki ekmeğimizi paylaşalım. Tanrı hepimize bu mübarek günde barış, huzur ve bereket ihsan eylesin.”

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen: “Komşuluk paylaşmayla beraber yanında olmayı da gerektirir” 

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ise konuşmasında 24 yıldır süregelen bir geleneğin önemini vurgulayarak, Üsküdar ve Kuzguncuk’un hoşgörünün merkezi olması anlamında önemine değindi. “Kuzguncuk kendi olarak, kendi kalarak bir arada durma fikridir. Ramazan ayı tüm insanlık için bir sevgi iklimidir. Camiinin bahçesinde, kilise arkasında sinagog ile Kuzguncuk bir hoşgörü beldesidir. Üç dinin belediye başkanı olmak bir yandan büyük bir onur ve bir o kadar da sorumluluk gerektirir. Bir yerin kimliğini anlamak için mezarlıklarına da bakmak gerekir. Tıpkı yapımında farklı dinden mimarların görev aldığı Beylerbeyi Sarayı’mız gibi Üsküdar’ın her köşesini yüzyıllar boyu farklı inançlardan gelen kültürler nakış nakış işlemiştir. Bugün de Üsküdar Tebessüm Kahvesi’nde çalışan on bir Down Sendormlu kardeşimizden biri Armin ismindeki Ermeni kardeşimizdir. Yine hoşgörünün bir başka örneği tamamen Kuzguncuklu dostlarımızın önerisi ile bir hobi bahçesine dönüştürülen İliya’nın bostanıdır. Biz bu müstesna semtte şefkat, merhamet, paylaşma ve hoşgörünün en güzel tonlarını görmekteyiz. O bostanda meyve vermeye başlayan aslında sizlerin gönlü, karakteri ve hoşgörünüzdür. Dileğim bütün dünyanın ikliminin mazlumların yanında olmasıdır. Biz sizlerle komşuyuz. Komşuluk paylaşmayla beraber yanında olmayı da gerektirir. Üsküdar’da nefes alan Üsküdar’a nefes vermelidir. Hepimiz bu semtimiz için hizmet etmeliyiz. Seneye bu çeyrek asırlık olacak geleneği gelin hep birlikte bostanımızda gerçekleştirelim. Takdir sizlerindir. İyi ki Kuzguncuk var. İyi ki Üsküdar var! Hepinizi en içten dileklerimle selamlıyorum.”

Kuzguncuk Kaymakamı Mustafa Güler: “Sıkıntıları yenmek yine kardeşlik duygusunu yaşatmak ile mümkün olabilir”

Gecenin son konuşması ise Kuzguncuk Kaymakamı tarafından gerçekleştirildi. Kaymakam Güler Musevi Cemaati’nin nice 24 yıllar bu mekânda iftar daveti vermesini dilerken, ülkemize kastedenlere de ancak bu kardeşlik duygusunu yaşatarak en iyi cevabı verebileceğimizin altını çizdi.  İftar daveti Beylerbeyi Camii hocasının okuduğu Şükür duası ile son buldu. Niso Yeruşalmi kapanışı yaparken tüm davetlilere Yüce Tanrı’dan her sene bu güzelliği hep birlikte sağlık ve mutluluk içinde yaşamayı diledi. Ardından da katılan herkesin yaklaşmakta olan Ramazan bayramını kutladı.

Davetliler ayrıldıktan sonra Kuzguncuk Musevi Cemaati yöneticileri İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Ömür Ceylan, emniyet mensupları eşliğinde keyifli bir çay sohbeti de gerçekleştirdiler. Bu esnada Ömür Ceylan’ın bizlerle yapmış olduğu samimi paylaşımlar da geceden kalan keyifli anılar içerisinde yer aldı.

 

Üsküdar Mütfüsü Mehmet Vefa Özdemir: “Dava gönüller yapma, gönüllere girme davasıdır”

İftar davetinin bir diğer anlam yüklü konuşması ise Üsküdar Müftüsü Mehmet Vefa Özdemir tarafından gerçekleştirildi. Vakıf yöneticilerini Diyanet’in “Hoş Geldin Ramazan, Gelin Gönüller Yapalım” sloganını paylaştığı için tebrik eden Özdemir konuşmasında gönüller yapmanın önemine değindi: “Dava gönüller yapma ve gönüllere girme davasıdır. İnsan eğer gönlü incinmişse orada bir problem vardır. Bugün toplumda gönlü kırık çok insan var. Bu gönülleri şad etmek hepimizin ayrı ayrı borcudur. Bugün farklı şekilde inanan insanların aynı sofrayı paylaşabilmesi bu gönül yapmanın en güzel örneğidir. Temel ortak değerlerimize sahip çıkmalıyız. Bütün insanlarımız daha iyisine layıktır. O zaman bize düşen görev, şerre kilit hayra anahtar olmaktır. Birbirimize karşı değil, yan yana, omuz omuza durarak, huzurlu ve mutlu bir Ramazan dilerim.”