Müziğin Hizmetkârları Hemdat İsrael Sinagogundaydı

Alper Almelek ve Oğuz Kasap’tan oluşan Ambactus of Music ikilisi (Müziğin Hizmetkârları), William Shakespeare’in 400. ölüm yıldönümü münasebetiyle, 26 Mayıs akşamı, tarihi Yeldeğirmeni Hemdat İsrael Sinagogunda seçkin bir dinletiye imza attı.

TUNA SAYLAĞ Toplum
2 Haziran 2016 Perşembe

Ünlü İngiliz edebiyatçı William Shakespeare’in 16. yüzyılın sonlarında kaleme aldığı ve başta aşk olmak üzere insanın farklı hislerini duygusal bir söylemle dile getiren soneler,  Alper Almelek’in lirik sesinde ve Oğuz Kasap’ın piyanosunda hayat buldu. Etkinlik öncesi verilen kokteylin ardından Sedat Amon, sinagogun tarihçesini anlattığı bir konuşma yaptı. Daha sonra Volkan Işılay, bestelerin Alper Almelek’e, düzenlemelerin ise piyanist Oğuz Kasap’a ait olduğunu söyleyerek iki sanatçıyı kısaca tanıttı.

Konsere başlamadan önce Alper Almelek, Shakespeare ve soneleri hakkında kısaca bilgi verdikten sonra Oğuz Kasap, Yahudi müziği ile nasıl tanıştığını ve bu mekânda çalmaktan dolayı nasıl heyecan duyduğunu anlattı. İkili, sinagogun eşsiz akustiğinde dokuz sone seslendirdi. Almelek’in başarılı besteleri ve etkileyici sesi, Kasap’ın yetenekli parmakları, dinleyenleri bir zaman tüneline sokarak Shakespeare’in eşsiz sözcükleri arasında bir yolculuğa çıkardı. 

117 yıllık sinagogda bir ilk olan bu konser, izleyenlere unutulmaz anlar yaşattı. Sanatçıların dakikalarca alkışlandığı konserin bitiminde Caddebostan Cemaati Başkanı Eli Arditi, Alper Almelek ve Oğuz Kasap’a teşekkürlerini sundu.