30 Mayıs: Prozac türü ilaçların babası Yahudi eczacı Julius Axelrod’un doğduğu gün

Zamanında hiçbir tıp fakültesinin üniversiteye kabul etmediği Julius Axelrod, eczacılıkta SSRI olarak bilinen anti- depresan ilaç grubunu geliştirmesi dolayısı ile Nobel ödülü almıştı.

Dünya
30 Mayıs 2016 Pazartesi

ABD’ye yerleşen bir Polonya Yahudi’sinin oğlu olan dahi bilim adamı Axelrod beraber araştırma yaptığı  Bernard Brodie ile birlikte ilk olarak Aspirin’e alternatif olarak acetaminophen maddesinin hafif ağrılara karşı ilaç olarak kullanılmasını teklif etmişti.

Acetaminophen bugün Türkiye’de Minoset, ABD’de Tylenol, İsrail’de Acamol adlı ilacın temel aktif maddesidir.

Birçok ilaç şirketinin üretim bantlarının temel tasarımlarını borçlu olduğu  New York doğumlu Axelrod, lisede kimya dersinde başarılı bir öğrenci değildi.

Axelrod’un liseden sonra bulduğu tek iş,  ayda 25 dolar kazandığı posta dağıtıcılığı idi.

 İkisi de Polonyalı olan anne babası hiçbir zaman iyi seviyede İngilizce okuma yazma öğrenememişti.

Ailesi fazla dindar olmamasına rağmen Axelrod, çocukluğunda Yahudi kültürü okulu Heder’e devam etmiş, bu sayede Yahudi kimliği  konusunda bilgi sahibi olmuştu.

Aile içinde Yidiş konuşan Axelrod, 1933 yılında sonunda New York Üniversitesi Biyoloji fakültesine girmeyi başarır.

Üniversitede laboratuvarda habis timörlerin yapıları üzerine merak saran ve bu konuya zaman harcayan Axelrod, 1935 yılında New York Belediyesi sağlık departmanında iş bulur.

1946’da New York Üniversitesi Hastanesi Goldwater Memorial’da Bernard Brodie ile birlikte bugün kullandığımız hafif ağrı kesici ilaçların temel ham maddesini bulan Axelrod, 1970 yılında anti-depresanların temel aktif maddesini geliştirmesi ile Nobel almıştı.

1984 yılında emekli olan bilim adamı 2004 yılında hayata veda etti.