Edirne Sinagogu’nda 41 yıl sonra düğün

Restore edildikten sonra Avrupa’nın en büyük sinagogu sıfatını alan Büyük Edirne Sinagogu, Pazar günü tarihi bir gün yaşadı.

Toplum 0 yorum
30 Mayıs 2016 Pazartesi

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilen ve geçen yıl ibadete açılan Edirne Büyük Sinagogunda Yahudi cemaati 41 yıl sonra ilk geleneksel Yahudi  düğününü yaptı.

İhtişamı ile ünlü sinagogda, Güneş ve Harun çifti görkemli bir törenle dünya evine girdi.

Edirne’de yaşayan Rıfat ve Sara Mitrani çiftinin kızları Güneş ile Selim ve Anita Esentürk çiftinin oğulları Harun, Yahudi nikahının ardından, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan tarafından kıyılan resmi nikah ile dünya evine girdi.

Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh törende yaptığı konuşmada şöyle konuştu: “Bugün çok çok mutluyuz. Çocukluğumuzdan beri duyduğumuz küçük bir kelime ile başlamak istiyorum. 41 kere maşallah dememiz lazım, 41 sene sonrası için. Hakikaten bina olmanın ötesinde ruhu olan bir mekan oldu. Hepimizi türlü vesilelerle topladı. İnşallah burada oluşan enerjinin, mesajların Türkiye’mizin her tarafına aynı güzellikte dağılmasını istiyoruz. Bunun için de çalışmaya devam edeceğiz”

Törende konuşan Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren de, “Bu mekan bizler için en başta bir restorasyondu, sadece bir inşaat faaliyeti idi ancak gelinen noktada bu mekanın bir ruhu olduğunu görüyoruz. Edirne gibi ruhu olan bir şehre, ruhu olan başka bir mekan kazandırılmış oldu” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise Avrupa’nın fiili olarak en büyük sinagogunda 41 yıl sonra bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Tahmin ediyorum sadece benim belediye başkanlık hayatımda değil. Neredeyse çok az belediye başkanına nasip olabilecek çok özel bir nikah. Edirne’de şu anda Avrupa’nın fiili olarak en büyük sinagoguna sahibiz. Edirne için bu çok onur ve gurur verici” ifadelerini kullandı.

 

1 Yorum