Lag B’OMER’i kutlarken ormanı yaktılar

Yahudi aleminin bayramı Lag B’OMER’i kutlamak isten onlarca kişi kamp ateşlerinin büyümesi sonucu yaralanırken, İsrail’de bazı ormanlık bölgelerde ağaçlar tutuştu.

Dünya
27 Mayıs 2016 Cuma

İsrail’de 17’si hastanelik olmak üzere  toplam 150 kişini yaralandığı yangınlarda itfaiye alevleri kontrol altına almak için büyük çaba harcadı.

Yukarıdaki rakamlar sadece resmi İsrail kızıl ayı Magen David Adom’un kayıtlarına yansıyanlar. Dindar Yahudi gönüllü ilkyardım örgütü Hatzallah’ın basına yaptığı açıklamaya göre, gönüllüleri bayram boyunca 577 kişiyi ayakta yanık yarası dolayısı ile tedavi etti.

Bu sene 25 Mayıs Çarşamba günü başlayan ve tüm Perşembe günü süren bayram boyunca gelenek gereği ateşler yakıldı, çember şekline getirilen alevlerin arasından gençler atlayarak geçti.

Lag B’OMER tarih boyunca Yahudi milletine aynı dönemde gelen felaketlerin yerini bir anda olumlu bir gelişmenin almasını hatırlamak için kutlanıyor.

Yahudiler, Pesah’ın ikinci gecesinden başlayarak 49 gece boyunca adım adım kendilerini geliştirerek Şavuot Bayramı’na yani, kutsal Tevrat’ı  almaya hazırlanır. Aslında mutlu bir heyecanla olması gereken bu dönemde tarih boyunca gerçekleşen üzücü olaylar; Haçlılar dönemindeki Yahudi katliamları, Bar Kohba isyanları sonucunda binlerce Yahudi’nin hayatını kaybetmesi, Holokost’un başlaması, Yahudi tarihini ve Tora öğreniminin gelişimini, bugünü bile etkileyecek şekilde derinden yaralar. Bu yüzden Omer sayma da denilen bu dönem müziksiz, neşesiz, bir şekilde yaşanır. Tarihte en büyük Tora bilginlerinden Rabbi Akiva’nın 12.000 çift (24.000) öğrencisi de , bir salgın hastalık sonucu aynı dönemde  hayatlarını  kaybeder. Ancak bu salgın hastalık, Omer’in 33. günü (18 İyar- Lag B’OMER)) mucizevi bir şekilde ortadan kalkar. O günden bu yana Lag BaOmer, coşkuyla kutlanan bir bayram olarak kabul edilir.