Gazze’de cinsel taciz rekor seviyede

Yılda onlarca cinsel istismar suçunun işlendiği Gazze’de çoğu olay Arap kültürünün etkisi ve utanç yüzünden resmi istatistiklere yansımıyor bile.

Dünya 0 yorum
27 Mayıs 2016 Cuma

Filistinli bir sosyal yardım kuruluşunun verilerine göre, yılda 650 cinsel suçun işlendiği Gazze’de kültürün etkisi ile ne kurbanlar başından geçenleri ailelerine kolaylıkla anlatabiliyorlar ne de sığınabilecekleri sosyal bir örgüt var.

Bölgede çalışan sosyal görevli Asma Saud’un bildirdiğine göre, rapor edilen cinsel suçlar buzulun sadece su yüzünde kalan kısmı. 

Savaş ve fakirlik de sosyal dejenerasyona neden olan en büyük etmenlerden. Gazze’li Fatma tüm enerjilerini ve paralarını yıkılan evlerinden sonra yeni bir semte taşınmak için harcadıklarını, arada en önemli varlıkları çocuklarına gerekli özeni göstermediklerini itiraf ediyor.

Ancak Fatma çoğu toplum üyesinden farklı bir cesaret örneği göstererek çocuğunun başına gelenleri yetkililere bildirmiş. 

Aile ismi saklı Fatma’nın 11 yaşındaki çocuğunu kandırarak metruk bir eve götüren iki komşusu onu soyarak uygunsuz video göstermişler ve taciz etmişler. 

Fatma uzak akrabaları olmasına rağmen iki faili şikayet etmiş ve tutuklanmalarını sağlamış.   

Ancak her şey burada bitmiyor. Tacize uğrayanlar olanların bir şekilde dedikodularla yayılması sonucu toplumdan destek alacaklarına tepki alıyorlar ve sanki utanılacak suçu kendi işlemişler gibi toplum bireyleri tarafından alay ediliyorlar. 

Dolayısı ile savaş bölgeyi yaktıktan sonra etkileri sosyal cephede yıkım yapmaya yıllarca devam edebiliyor.

 

1 Yorum