Müzik festivali için geri sayım başladı…

Türkiye’deki kültürel yaşamın mihenk taşlarından biri olan İstanbul Müzik Festivali’nin 44.sü 1 Haziran’da başlıyor.

TUNA SAYLAĞ Sanat
18 Mayıs 2016 Çarşamba

“Eğer müzik aşkın gıdasıysa, durmadan çalınız”


Gerçekleştiği yıllar süresince hem kendini hem de biz müzik severleri geliştiren etkinlik, bu yıl da en iyileri İstanbul’un farklı mekânlarında ağırlamaya hazırlanıyor. Bu seneki festivalin en önemli özelliği,  Shakespeare’in 400. ölüm yılı nedeniyle bazı konserlerin, tiyatro sanatçılarının da katkısıyla ünlü yazara bir saygı duruşu nitelliğinde olması…

Tuna Saylağ

FESTİVAL, HAZİRAN AYINI İSTANBUL’DA GEÇİRMEK İÇİN EN GEÇERLİ NEDENLERDEN BİRİ

 

Yine klasik müziğin starları, yine muhteşem dinletiler! Bu seneki temasını, ölümünün 400. yılı nedeniyle Shakespeare’in başlıktaki dizelerinden esinlenen festivalde, senfoni ve oda orkestralarından, resitallere 26 konser yer alıyor.

Mistik bir atmosferde müzik dinlemenin keyfi bir başkadır. Bu bağlamda konser alanı olarak Aya İrini yine başı çekiyor. İrili ufaklı birçok kilise de kapılarını festivale açmış. İlk kez konser mekânı olarak kullanılacak Meryem Ana (Panayia İsodion) Kilisesi, Üç Horan Kilisesi, St. Antuan Alt Kilisesi, Hollanda Konsolosluğu Şapeli ve Kırım Anglikan Kilisesi özellikle ‘Müzik Rotası’nı takip edecek müzik sevdalılarının uğrak yerleri olacak. 

“Yok, ben açık havada, yıldızların altında konser izlemek istiyorum” diyorsanız o vakit buyurun Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi, Fenerbahçe Parkı, Sakıp Sabancı Müzesi Bahçesi, Almanya Sefareti Tarabya Yazlık Rezidansı ve Fransız Sarayı Bahçesine; üstelik buralardaki bazı konserler de ücretsiz!

KİMLER YOK Kİ BU ŞÖLENDE…

44. İstanbul Müzik Festivali 1 Haziran’da muhteşem bir programla start alıyor. Açılış konserinde uluslararası Çaykovski Piyano Yarışması 2015 birincisi Dmitry Masleev ile Sacha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nı Lütfi Kırdar’da bir araya geliyor.

BİR YAZ GECESİ RÜYASI'NI ORCHESTRA OF THE SWAN İLE YAŞAYIN

3 Haziran akşamı Aya İrini’deki konserde Shakespeare özel bir projeyle anılıyor. Bu etkinlik hem müzik hem tiyatro severlerin ilgisini çekecek. Yazarın en renkli oyunlarından ‘Bir Yaz Gecesi Rüyası’ için Mendelssohn'un bestelediği eserde Orchestra of the Swan, soprano Ayşe Şenogul ve ödüllü Shakespeare yorumcusu, oyuncu Tilbe Saran'ı bir araya geliyor. Orchestra of the Swan, Mendelssohn'un son büyük orkestra eseri olan Keman Konçertosu'nda ise yıldızı giderek parlayan genç İngiliz kemancı Tamsin Waley-Cohen'i konuk ediyor.

 ACADEMY OF ST. MARTIN IN THE FIELDS EŞLİĞİNDE MURRAY PERAHIA’DAN İKİ KONSER

Ünlü piyanist Murray Perahia hem solist hem de maestro olarak 6-7 Haziran’da gerçekleşecek iki konserde başrolü üstleniyor. Sanatçı, dünyanın en iyi oda orkestralarından Academy of St. Martin in the Fields ile birlikte Aya İrini’de olacaklar. İlk dinletide büyük virtüöz, klasik stilin ilk başyapıtı sayılan Mozart'ın 9. Piyano Konçertosu'nu seslendirecek. Konser öncesinde Perahia’ya Yaşam Boyu Başarı Ödülü sunulacak. Perahia, İngiliz besteci Benjamin Britten'ın da hayranlığını kazanmıştır. Bu nedenle, Perahia'nın ikinci konserde yöneteceği Britten'ın ‘Frank Bridge'in Teması Üzerine Çeşitlemeleri’ eşsiz bir müzik deneyimi vaat ediyor.

İDİL BİRET İLE PİYANO MARATONU

Festival, 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren klasik müziğe yorumcu olarak dünya çapında damgasını vurmuş ve bu yıl 75. yaşını kutlayan İdil Biret ile piyano maratonunu müzikseverlere sunacak. 2 Haziran’da Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’da, 5 Haziran’da Süreyya Operasında ve 8 Haziran’da Aya İrini Müzesinde yapılacak konserlerde Biret, barok dönemden 20. yüzyıl müziğine uzanan geniş repertuarlı bir maraton ile sanatseverlerin karşısında olacak.

MAXİM VENGEROV YEHUDI MENUHIN’İ ANIYOR

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, 9 Haziran akşamı, efsanevi kemancı ve şef Maxim Vengerov ile Menuhin Akademisi Solistleri’ni ağırlayacak. Vengerov 2011 yılında, büyük müzisyenler ve öğrenciler arasında dolaysız bir bağlantı kurmak misyonuyla Yehudi Menuhin tarafından 39 yıl önce kurulan Uluslararası Menuhin Müzik Akademisinin müzik direktörlüğünü üstlendi. Geniş repertuarı ve teknik mükemmelliği ile tanınan Menuhin Akademisi Solistleri ve usta kemancı o gece Alman, Rus ve Fransız yaylı çalgılar repertuarının en güzel eserlerinden bir seçki sunacaklar.

ST ANTUAN’DA MÜZİKLE TİYATRO EL ELE

Parlak tekniği ile dünya basınından övgü dolu yorumlar alan Rus piyanist Alexei Volodin ile değerli sanatçılar Tilbe Saran ve Mert Fırat 10 Haziran’da müzik ve tiyatro diliyle Shakespeare’e bir “Selam olsun” diyecekler.  Prokofiev'in ünlü edebiyatçıdan ilham alarak bestelediği Romeo ve Juliet'in ölümsüz aşkıyla açılacak olan konser, yine yazarın Mendelssohn tarafından müziğe uyarlanmış Bir Yaz Gecesi Rüyası ve Medtner'in Kral Lear'dan esinlenerek yazdığı masalı ile devam edecek. Ardından Rachmaninov’un 1. Sonatı seslendirilirken Türk tiyatrosunun usta ismi Tilbe Saran ile yetenekli oyuncu Mert Fırat, Shakespeare'in oyunlarından sahneler canlandıracaklar.

DENİZ KÜSTÜ

Yaşar Kemal'in aynı adlı romanından Michael Ellison tarafından uyarlanan müzik tiyatrosu ‘Deniz Küstü’, 11 Haziran günü Süreyya Operasında matine ve suare olmak üzere iki kez sahnelenecek. Yaşar Kemal'in 1978 tarihli romanından uyarlanan ve İstanbul'a, İstanbul'un denizlerine, yunuslarına, deniz yaşamına bir övgü niteliği taşıyan eserin koreografisi Zeynep Tanbay’a ait. Festival seyircisine görsel bir deneyim de yaşatacak olan gösterinin müziğini şef Michael Rafferty yönetimindeki Hezarfen Ensemble seslendirecek.

BİFO VE SOPRANO ANGEL BLUE’DAN EŞSİZ ARYALAR

Türkiye'nin en iyi senfonik topluluğu Borusan Filarmoni Orkestrası ile opera repertuarının en önemli kadın rollerinin aranan isimlerinden Angel Blue ve İstanbul Avrupa Korosu 14 Haziran’da Aya İrini’de buluşuyor. Eşsiz sesi ve teatral yeteneği ile ününü pekiştiren ünlü soprano, opera severlere unutulmaz bir gece yaşatacak.

TANGO NUEVO

20. yüzyılın modern ve hızlı dünyasına tekrar romantik bir soluk getiren Astor Piazzolla'nın yenilikçi stili ve tangoyu ciddi müzik dinleyicilerine sunma arzusuyla yarattığı Nuevo Tango, 16 Haziran akşamı, Isabelle van Keulen Topluluğu vasıtasıyla İstanbul Almanya Sefareti Tarabya Yazlık Rezidansında Arjantin rüzgârı estirecek.

VARŞOVA FİLARMONİ ORKESTRASI VE GAUTIER CAPUÇON’DAN AVRUPALI REPERTUVAR

18 Haziran’daki konsere bu kez İş Sanat ev sahipliği yapıyor. 44. İstanbul Müzik Festivali Yerleşik Konuk Orkestrası Varşova Filarmoni, kurulduğu 1901 yılından bu yana ağırladığı solist ve şeflerle Avrupa'da klasik müziğin nabzını tutan topluluklardan biri.  Jacek Kaspszyk şefliğindeki orkestra, yıldız viyolonselci Gautier Capuçon ile işbirliği yaptığı bu konserinde, Moniuszko, Saint-Saëns ve Massenet gibi 19. yüzyıl Avrupa'sının büyük bestecilerinin sevilen eserlerini seslendiriyor; aynı zamanda Shakespeare'den ilham almış iki başyapıtla festival temasına da gönderme yapıyor. Orkestra bir gün önce de, yine aynı mekânda,  günümüz klasik müzik dünyasında heyecan uyandıran piyanistlerden  Herbert Schuch ile bir konseri olacak.  

EDITH PIAF'A SAYGI

Festival programı çerçevesinde Fransız Sarayı Bahçesi adına yakışır bir sanatçıyı anacak. 22 Haziran akşamı akordeoncu Richard Galliano ile gitarcı Sylvain Luc,  20. yüzyılın en güzel aşk şarkılarını yorumlayan Fransa'nın ikonik sesi, Edith Piaf’ın eserlerini seslendirecekler. ‘Kaldırım Serçesi’nin 2015'teki 100. doğum yılı onuruna gerçekleştirdikleri bu projede sanatçının duygularını yansıtan unutulmaz şansonları seyircilerin kalbine ulaşacak.

VİYANA SENFONİ ORKESTRASI ve ALICE SARA OTT

Ve 24’ünde festival maratonu sona eriyor. Kapanış konserini Türkiye'de ilk kez konser yönetecek olan Pablo Heras-Casado şefliğinde, Avrupa'nın en saygın topluluklarından Viyana Senfoni Orkestrası, Lütfi Kırdar’da gerçekleştirecek. Konserin solisti, eleştirmenlerin övgü yağmuruna tuttuğu 27 yaşındaki genç piyanist Alice Sara Ott.  Bu son etkinlikte müzik severler Çaykovski, Liszt ve Dvořák’dan bir seçki dinleme fırsatını bulacaklar.

Daha pek çok konserin yer aldığı 44. İstanbul Müzik Festivalinin bu müzikal yolculuğunda herkese iyi dinletiler!