Binlerce kişi Auschwitz’ten Birkenau’ya yürüdü

Yahudi ve Yahudi olmayan 40 değişik ülkeden yaklaşık 10.000 genç bir zamanlar Nazilerin daha çabuk ölmelerini sağlamak için Yahudi mahkumları yürüttüğü üç kilometrelik Auschwitz- Birkenau kampları arasındaki yolu yürüdü.

Dünya
5 Mayıs 2016 Perşembe

5 Mayıs Holokost Kurbanlarını   Anma Günü için Polonya’nın Krakow kentine gelen İsrailli, Amerikalı, Kanadalı, İngiliz, Fransız, Faslı, Avustralyalı Japon ve diğer ülkelerden çoğu öğrenci genç, ellerinde bayraklarla 6 milyonu andı.

Alman Nazilerin ölüm yürüyüşü adını verdiği yürüyüşün adı bu sefer, Yaşam Yürüyüşü idi.  Binlerce kişiyi bulan dev kortej, Türkiye saati ile 14:30’da başladığı yürüyüşü Birkenau Ölüm Kampı’nın gaz odalarında 16:30 da tamamladı.

Burada bir araya gelen değişik ülkelerin delegasyonları bir anma töreni yaptılar, saygı duruşunda bulundular.  1988 yılından beri yapılan Yaşam Yürüyüşü’ne şimdiye kadar 52 ülkeden 220.000 kişi katıldı.

Krakow’un 64.000 Yahudi’si kamplarda infaz edilmişti.

2016 yılı töreninin en anlamlı bölümlerinden biri ise, 50 Polonyalı Hıristiyan gencin törenlere neden katıldıkları konusunda sarf ettikleri sözlerdi: “ Buraya geldik, burada ülkemizde, tarihin en büyük insanlık suçu işlendi. Buraya gelmeliydik, hepinizi seviyoruz.”