İsrail’den Holokost kurtulanlarına: “Daha fazlasını yapabilirdik”

4-5 Mayıs’ta İsrail, 2. Dünya Savaşı’nda kaybedilen 6 milyon Yahudi’yi anıyor.

Dünya
5 Mayıs 2016 Perşembe

Holokost Kurbanlarını Anma Günü törenleri İsrail’de 4 Mayıs akşamı Yad Vaşem müzesinde yapılan saygı duruşu ile başladı.  Anma törenleri kapsamında 5 Mayıs’ta  tüm ülkede çeşitli faaliyetler düzenlenecek, kurtulanlar ile yapılan söyleşiler televizyonlarda yayınlanacak.  Açılış törenlerinde İsrail Devlet Başkanı Reuven Rivlin ve Başbakan Binyamin Netanyahu birer konuşma yaptı.

Devlet Başkanı Reuven Rivlin konuşmasına tüm Holokost kurtulanlarından özür dileyerek başladı.  Rivlin şöyle konuştu: “ Gerekeni yapmadık, yapamadık. Size daha fazla refah sağlayabilirdik.”

Rivlin tüm çabalara rağmen dünyada ırkçılık, antisemitizm ve nefretin devam ettiğini belirtti ve bunu halen engelleyemedikleri için de özür diledi.  Rivlin şöyle dedi: “ Antisemitizm ve Yahudilere yönelik olumsuz hava halen dünyadan kaybolmuş değil. Daha fazlasını yapabilirdik.”

Başbakan Netanyahu da Yad Vaşem Müzesi  Varşova Gettosu Meydanındaki konuşmasında Holokost kurtulanlarına yönelik  şu ifadelere yer verdi: “Sizlerin bundan sonraki hayatınızı refah ve insan onuruna yakışır bir şekilde  yaşamanız  her zaman bizim sorumluluğumuz olmuştur. Ancak Başkan Rivlin’e de hak vermek zorundayım. Gereken her şeyi yaptığımızı söyleyemem.

Size en iyi şartlarda bir hayat sunmak için elimizden geleni yapacağız. Ancak bunu bizden size bir lütuf olarak nitelemeyin. Bu sizin hakkınızdır.”

 

 İsrail'de 2 dakikalık saygı duruşunda arabalarını sağa çekip 6 milyonu anan vatandaşlar...