Sanatta kısa kısa: MENEKŞE ÇAM KARİKATÜRLERİYLE SCHNEİDERTEMPEL SANAT MERKEZİNDE

TUNA SAYLAĞ Sanat
4 Mayıs 2016 Çarşamba

 

 İzmirli karikatür sanatçısı Menekşe Çam,  6-29 Mayıs tarihleri arasında açacağı dördüncü kişisel sergiyle Schneidertempel Sanat Merkezine konuk oluyor.  25 yıl süren resim öğretmenliği görevinden 2013’te emekli olarak karikatür çalışmalarını ve etkinliklerini hızlandıran sanatçının eserlerinde, çağdaş mizah anlayışı ile bazen duygusal ve anaç, bazen ironik  yaklaşımlar dikkat çekiyor. Sanatçı  2007’de başladığı karikatür kariyeri boyunca  gerek editoryal, gerek GAG ve portre karikatürler üzerine 500’e yakın  çalışması bulunuyor. Ulusal etkinlikler ve sergilerin yanı sıra özellikle uluslararası alanda daha aktif olmaya çaba gösteren Çam,  12 ödüle sahip. Halen Hollanda merkezli bir karikatür sitesi ile sözleşmeli çalışmakta olan sanatçının en iyi eserlerinden oluşan sergisi, 5 Mayıs’taki açılışta izleyicileriyle buluşacak. 

www.schneidertempel.com

 

 

AKBANK SANAT ÇAĞDAŞ VOKAL GÜNLERİ BAŞLIYOR

Akbank Sanat, bu yıl 5-27 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek Akbank Sanat Çağdaş Vokal Günleri ile yine birbirinden renkli konserlere ev sahipliği yapıyor.

Etkinlik,  dünyanın en prestijli festivallerinden olan Londra A Capella Festivalinden davet alan ilk Türk A Capella topluluğu olan Mensemble’nin 5 Mayıs’ta gerçekleştireceği konser ile başlayacak. Akbank Sanat Çağdaş Vokal Günleri kapsamında, 10 Mayıs günü Yunanlı ikili Vassiliki Papageorgiou ve Aliki Markantonatou sahne alacak. Vokal günleri, ünlü perküsyon - ud sanatçısı Yinon Muallem ve Amerikalı piyanist Guy Mintus’un 27 Mayıs Cuma günü Akbank Sanat’ta gerçekleştireceği ve Türk Caz müziğinin en beğenilen isimlerinden Elif Çağlar’ın konuk sanatçı olarak katılacağı konserle sona erecek.

Etkinlik kapsamında ayrıca A Capella Boğaziçi 11 Mayıs’ta Summart’ta, Rezonans ise 12 Mayıs tarihinde Avusturya Kültür Ofisinde müzikseverlerle buluşacak.

www.akbanksanat.com