ORTAKÖY SİNAGOGU ziyaretçileriyle Pesah’ı kutladı

Pesah Bayramı’nın son iki günü, 29 ve 30 Nisan günleri Ortaköy Etz Ahayim Sinagogu Beşiktaş bölgesinin yerel yöneticilerini ağırladı.

Toplum
4 Mayıs 2016 Çarşamba

Rakel Meşulam

 

29 Nisan Cuma günü, CHP Beşiktaş İlçe Başkanlığı nezdinde Başkan Sebahattin Öz-türk, Başkan Yardımcısı Ayşe Dündar ve STK Sendika Komisyon Üyeleri Çetin Özkaynak, İlay Aksoy Yeşim Gül, Sema Ürgün ve Arzu Dingin Ortaköy Etz Ahayim Sinagogunda sabah duasına katıldılar. Geçmiş yıllarda olduğu gibi, bu yıl da bayram vesilesi ile sinagog ziyaretini bir alışkanlık haline getiren başkanlık üyeleri duayı başından sonuna takip ederek yakın ilgilerini gösterdiler.

30 Nisan Cumartesi sabahı Beşiktaş Kaymakamı Abdullah Kalkan, Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürü Caner Coşar, AK Parti Beşiktaş İlçe Başkanı Ferşat Yıldırım, HDP Beşiktaş İlçe Eşbaşkanı Betül Katurman ve Eşbaşkan Av. Naki Demirci ile Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar katılımları ile renklenen Şabat duası sonunda Ortaköy Sinagogu Haham Akaali Rav Naftali Haleva ve Sinagog Yönetim Kurulu Başkanı Alber Elvaşvili, bu geleneksel hale gelen ziyaretleri için kendilerine teşekkürlerini sundular. Her sene gerçekleşmesi niyeti ile konuşmasına devam eden Rav Haleva Pesah Bayramı’nın anlam ve önemini vurguladı. Birlik ve bütünlük ilkelerinin önemine de özellikle dikkat çeken Haham Akaali, konuşmasına huzur ve barış dilekleri ile son verdi.

Daha sonra söz alan Beşiktaş Belediye Başkanı Av. Murat Hazinedar, konuşmasında özgürlükçülüğü dünya ilkesi olarak benimsediğini, bir anlamı da özgürlük olan Pesah Bayramı’nı Ortaköy Etz-Ahayim çatısı altında kutluyor olmanın kendisi için çok önemli olduğunun altını çizdi. Konuşmasının ilerleyen bölümlerinde özgürlüklerin her gün biraz daha daraldığı, baskı ve şiddetin arttığı bir dönemde özgürlüğü kutluyor olmanın anlam ve önemini hatırlattı ve bu bayramın tüm insanlık adına değerli öğretilerinin olduğuna inandığını belirtti.

NEW YORK  TEMASLARI

Konuşmasının sonunda Türk Musevi Cemaati’ne, çeşitli kentsel toplantı ve buluşmalar için New York’a yaptığı ziyaret esnasında ABD’deki Musevi kuruluşları ile gerçekleştirilen görüşmelere sağladıkları katkı için teşekkür etti. New York’ta Büyük Amerikan Musevi Örgütleri Başkanları Konferansı İcra Kurulu Başkanı Malcolm Hoenline ve 1999 Marmara Depremi’nde Türkiye’ye destek veren Amerikan Yahudi Ortak Yardımlaşma Komitesi’nin de aralarında bulunduğu çeşitli Yahudi kuruluşları ile bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Hazinedar, sözlerini başta Hahambaşı Rav İsak Haleva olmak üzere, emeği geçen cemaat mensuplarına tekrar teşekkür ederek noktaladı.

Av. Murat Hazinedar’dan sonra söz alan Beşiktaş Kaymakamı Abdullah Kalkan, dini inançlarımızın temelinde aynı bakış açısı olduğuna, üç büyük dinin tamamının Tanrı’nın tekliğine inandığını, buradan hareketle bir ve bütün olduğumuzu ifade etti. Kalkan,  konuşmasına, bu ziyaretin gerçekleşmesine emek veren Ortaköy Etz Ahayim yetkililerine teşekkür ederek son verdi.

 Şabat Duası’nın ardından Seuda’ya katılan davetli grubu, kahvaltı esnasında kendilerine şarkılarla eşlik eden yahid grubunun coşkusuna bir kez daha tanık oldular.  Hep birlikte neşe ile söylenen şarkıların ardından sevgiyle uğurlanan davetliler,  gelecek sene ziyaretlerini tekrar etme sözü vererek sinagogdan ayrıldılar.