Tepkiler sonuç verdi: İngiliz İşçi Partisi’nden Antisemitizme savaş

Jeremy Corbyn’in liderliğe seçilmesiyle, antisemitizm suçlamalarının hedefi haline gelen İngiliz İşçi Partisi, bu duruma son vermek için somut adımlar atmaya başladı.

Dünya
4 Mayıs 2016 Çarşamba

İşçi Partisi, Londra eski Belediye Başkanı Ken Livingstone’un ‘1932’de Avrupa Yahudilerini İsrail’e yollama politikası güden Hitler’in siyonist’ olduğu açıklamasından bir gün sonra soruşturma açacağını belirtti. Geçen cuma parti lideri Jeremy Corbyn, ilk kez antisemitizm de dahil olmak üzere ırkçılığın hiçbir çeşidine göz yumulmayacağı yeni bir parti tüzüğü teklif edeceğini ifade etti. Corbyn, partisinin tüm azınlık toplumunun bireylerine açık olduğunu sözlerine ekledi.

Açıklamalar 5 Mayıs’ta yapılacak Londra belediye seçimlerinden hemen önce geldi.

Seçim yarışında İşçi Partisi’nden Sadık Kahn’ın kazanma ihtimali yüksek görünüyor. Böyle bir durumda Kahn Batı’da bir metropolde belediye başkanlığı yapacak ilk Müslüman asıllı lider olacak. Rakibi ise Muhafazakâr Parti adayı, baba tarafından Yahudi asıllı, aristokrat aileden gelme Zac Goldsmith.

İngiltere’de insan hakları örgütü Liberty’nin başkanı Shami Chakrabarti, tarafından sürdürülen soruşturmanın tamamlanması iki ayı bulacak. Bu esnada Chakrabarti Yahudi ve diğer azınlık gruplarıyla bir araya gelerek antisemitizm ve ırkçılık tanımlamaları konusunda çalışmalarda bulunacak.