Her şeyin temeli sevgi-2

Geçtiğimiz hafta sizlerle çocuklarımıza karşı olan davranış ve tutumlarımız hakkında düşüncelerimi aktarmıştım. Bu hafta anne babalara ufak notlar halinde derlediğim, günlük hayatınızda uygulayabileceğiniz basit ve etkili yöntemlerin son dördünü sizlerle paylaşıyorum. Bazen böylesi çok basit ve temel bilgiler hayatımızda büyük açılımlara sebep olabilir Ne de olsa temelinde gerçek sevgi olan her yaklaşım tüm kapıları açar ve huzurlu bireyler yetiştirmemize temel oluşturur.

Neli AŞKANER Çocuk-Aile
27 Nisan 2016 Çarşamba

1.

 Elde ettiği sonuçlar için onu asla ödüllendirmeyin, cezalandırmayın: Söz konusu iş yapmak olduğunda bir takdir ya da ceza sistemi uygulamak göründüğü kadar yararlı değildir. Çocuğunuzu mutlu eden şey, bir soruna sahip olmak ve bunu kendi kendine çözebilmek olmalıdır. Maharetine, becerikliliğine ve kullandığı yöntemlere dair onayınız, verebileceğiniz en iyi ödüldür. Ancak övgüyü aşırı kullanmamaya dikkat etmek gerekiyor. Çocuğunuzu arkadaşlarının önünde övmemelisiniz. Dahası, başka insanların yanında cezadan ya da kötü yapılan bir işten bahsetmemelisiniz. Söz konusu olan ana konu, işin tamamlanması ve elinden gelenin en iyisini yapmış olması.

2.

 Bir çocuk, kendi değerini bilmeden başkalarını sevmeyi öğrenemez: Sevmek, sevgiyi tanımak ve mutlu olmak; tüm bunlar, kendinize saygı duymak ve öz-değerinizi bilmek demektir.

3.

 Asla kendinizi bir çocuk için feda etmeyin: Ebeveynlerin sıklıkla şikâyet ettiklerini duyarız. “Çocuklarımıza her şeyimizi veriyoruz. Kendi mutluluğumuz da dâhil olmak üzere her şeyimizi feda ediyoruz.” Bu, bir çocuğa yapılabilecek en kötü şey, berbat bir hediye. Çocuğunuzu zehirlemekse amacınız, ona kendi mutluluğunuzdan bir damla sunabilirsiniz. İşe yarayacaktır.

4.

 Kişi, çocuğa nasıl mutlu olunabileceğini öğretemez; ancak kişi, çocuğu mutlu olmasını sağlayacak bir şekilde eğitebilir: Büyük pedagogdan harika bir alıntı: “Sevgi, en müthiştir duygudur; harikalar yaratır, yeni insanlar ve en büyük insani değerleri yaratır.”

Sevgiyle kalın, kalbinizdeki sevgiyi yaşatın.