Şeli A. Benhabib’in sergileri ile karış karış Türkiye…

Ressam kimliğinin yanı sıra sayısız sergi projesine de imza atan Şeli Abut Benhabib, İstanbul sınırlarını aşarak İzmir, Sinop, Mardin, Muğla, Ankara olmak üzere Türkiye’nin farklı şehirlerinde halkı sanatla buluşturuyor. Yeni bir trendin öncüsü olarak galerilerden çok, insanların yaşamın doğal akışı içinde çeşitli amaçlarla bulundukları restoran, otel, laboratuvar, AVM, metro, okul, konser salonu hatta cezaevi ve hamamda bile sergiler düzenleyen sanatçı, böylelikle sanatı insanların ayağına getiriyor.

TUNA SAYLAĞ Sanat
20 Nisan 2016 Çarşamba

Elektronik posta kutuma düşen Şeli A.Benhabib imzalı sergi haberlerine bazen gerçekten yetişemiyorum. Ülkenin dört bir tarafında gerçekleştirdiği projelerden ne kadar yoğun çalıştığını tahmin edebiliyorum. Düzenlediği kişisel ve karma sergiler ile birçok başarılı sanatçıyı tanıtırken, etkinlik sayesinde farklı mekânları da görmüş oluyor izleyici.

Şüphesiz ki, herkes plastik sanata ilgi duymaz; bir kısmının merakını cezbetmezken, birçok insan da bir tablo ya da heykeli yakından görme şansını yakalayamamakta. Benhabib, “Her yerde sanat!” diyerek, onlara bu fırsatı sergiler aracılığıyla tanırken, sanatı da sadece belli bir kesimin ilgi alanı olmaktan çıkarıyor.

Benhabib’in düzenlediği sergi mekânları arasında ilgimi en çok ‘Özgürlük İçin Harika Bir Gün’ adlı karma resim-heykel-fotoğraf sergisine ev sahipliği yapan tarihi Sinop Kapalı Cezaevi çekti. Yakın zamanda, ‘Farklılıklar ve Farkındalıklar’ı ağırlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi, ‘Eski Tas Eski Hamam’ın düzenlendiği Muğla Menteşe Belediyesi Tarihi Sekibaşı Hamamı da farklı etkinlik alanlarından. Yeri gelmişken bu turistik hamamdan söz etmemek olmaz. Hamamönü mevkiindeki 15. yüzyıla ait olduğu bilinen bu mekân, Muğla hakkında bilgi edinmek isteyenlerin ve yerli -yabancı turistlerin ilgi odağı. Muğla Belediyesi tarafından restore edilerek, dört yıl önce kültür turizmi kapsamında hizmete açılan 500 yıllık tarihi Sekibaşı Hamamı, kentle ilgili tüm yayınların bulunduğu bellek ve sanat galerisi işlevini görüyor.

Benhabib için önümüzdeki günler, değişik illerde yine heyecanlı açılışlara gebe. Farklı teknik ve üsluptaki onlarca sanatçının yapıtları görücüye çıkacak. Gelin hep beraber gelecek sergilere bir göz atalım…

ORTA HÜCRE DÜŞLERİ

Ressam Ahmet Öcal’ın ‘Orta Hücre Düşleri’ adını taşıyan sergisini 2 Temmuz’a kadar The Green Park Pendik Hotel & Convention Center’da görme imkânını bulacağız. Öcal, sergisini şu sözlerle ifade ediyor: “Arada olan bir yer değildir orta hücre... Ne arafa benzer ne terkedilmiş bir tren istasyonuna. Erdemli ve heybesinde meşale taşıyanlar ulaşabilir orta hücreye... Akıl erdem itidal... Şefkat ümit ve feraset ehli olanlar…”

SIRADIŞI  ÖYKÜLER

5 Mayıs-9 Temmuz tarihleri arasında Ayşe Akyüz, Figen Kalan, Süheyla Özgür ve Ayşegül Yetiş’in ‘Sıradışı Öyküler’ adlı resim sergisi, E lab ve Teşvikiye Medical Corner’da tüm sanatseverlerle buluşacak. Serginin bülteninde güzel bir ifadeye yer verilmiş: “Her resim kendi içinde bir sıra dışılık taşır. Sanat sıradan olanın olağandışı sunulması, gözle görülemeyenin gösterilmesi; renkle, çamurla, boyayla ve çeşitli malzemelerle kişinin kendisini ifadesidir. Sanat, sözün yetmediği yerde başlar.” Bu cümlelerin altına ben de imzamı atarım.

Bu arada aynı mekânda halen Fatma Toy’un doğa ve minyatür betimlemelerine yer veren ‘Yer, Gök, Yıldız’ı sergilenmeye devam ediyor. Bilginize…

MESAFELİ YAKINLIKLAR I-II

Bu iki karma sergiyi, 8 Mayıs-27 Ağustos tarihleri arasında Göztepe VİNO’da ziyaret edebilirsiniz. Bir numaralı sergiye Selma Durukanoğlu, Şaziye Erel, Pınar Kuseyri, Hatice Özkan ve Reyhan Tezer eserleriyle katkıda bulunurken, ikincisinde M. Reza Faridi, Gilda Frumkin, İbrahim Mısırlıoğlu ve Şinasi Dursunoğlu’nun yapıtları sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

ZUHAL NECCAR’IN EŞ ZAMANLI KİŞİSEL SERGİSİ

‘Devinim’, 7 Mayıs-11Temmuz günlerinde Maltepe’deki Cevahir Hotel İstanbul Asia’da; ‘Neccar’ın Bebekleri’ ise Pendik The Green Park Hotel’de sergilenecek.

DAVIT UGHRELİDZE BİZİ ‘HUZUR’A TAŞIYACAK

Sanatçı, 6 Mayıs’tan 6 Ağustos’a kadar bizleri resimleriyle Galata Tıp Merkezinde buluşturacak.

ULTRAMARINE

Aslı Kutluay, ‘Ultramarine’ ile sanatseverleri 28 Nisan-28 Ağustos günlerinde Ortaköy Banyan’da bekliyor olacak. Ankaralı olan Aslı Kutluay; sanatında hayal kurmanın en önemli yaratıcılık ve yaşama sevinci olduğunu vurguluyor. Kendi yetiştiği coğrafyanın çıkmazlarını ve zenginliklerini  gözlemlerken, buradaki içerikleri resim, heykel, tasarım ve düzenlemelerinde öyküleştirerek hayalperestliği izleyicilerine bir çözüm yolu olarak öneriyor.

ADIM ADIM ANADOLU

Pastoral hayatı resmetmekle ünlü olan Hüseyin Sartaş’ın naif dokunuşlarla yaptığı eserleri, 21 Mayıs’a kadar Bayındır Levent Tıp Merkezinde meraklılarını bekleyecek. Kırsal kesimlerden kopmayan sanatçı, resimlerinde bunun ipuçlarını hep sergilemekte. İçinde yaşattığı kırların uçsuz bucaksız renk ve ses ahengini, özgürce uçan kuşların, kelebeklerin ve doğal yaşamın yaşayan veya yok edilen güzelliklerini tuvaline aktarmayı sürdüruyor.

Bütün bu sergilerin haberlerini Şeli Art Project’in facebook sayfasından izleyebilirsiniz.

Bernard Shaw’un dediği gibi “Sanat, uygarlığın imzasıdır.” O yüzden sanatı hiç yaşamınızdan çıkarmayın!

 

ÇIPLAK

25-28 Nisan tarihleri arasında  Muğla Sekibaşı Hamamında, ‘ÇIPLAK’ başlıklı resim,fotoğraf,seramik,heykel,çini,enstalasyon,cam  karma sergisi gerçekleşecek.  Katılan sanatçılar arasında Şeli A.Benhabib, Türkan Ahenk,Neslihan Akbulut, Sibel Sİcimoğlu,Rıfkı Ünal, Mahmut Kemal Arslan,Ayla Asilkan, Sibel Yılmaz Özgüney gibi isimler bulunmakta.