Sanatta kısa kısa: Fadonun muhteşem sesi Misia yepyeni albümü ile CRR’de

20 sene önce kendi adını taşıyan ‘Misia’ albümü ile müzikal yolculuğuna başlayan ve Portekiz’in en tanınmış ilk fado sanatçılarından olan Misia, yeni albümü ‘Para Amalia’nın dünya turnesi kapsamında 25 Mart’ta Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda dinleyicileri ile buluşmaya hazırlanıyor.

Tuna SAYLAĞ Sanat
23 Mart 2016 Çarşamba

 Müziğine Portekiz gitarı dışında farklı enstrümanlar da katan, çağdaş edebiyatçıların dizelerini fado ile harmanlayarak müziğine farklı bir boyut kazandıran sanatçı, bu son albümünde Amalia Rodrigues’in en sevdiği fadolarının yanında, bu proje için özellikle yazılmış şarkıları da yorumluyor. Albüm 2 CD’den oluşuyor.

www.crrks.org

“UNUTMANIN DEĞİL, HATIRLAMANIN ZAMANI”

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen ve iki yakın halkın sekiz yüz yıllık ortak yaşam kültürüne ışık tutmayı amaçlayan ‘Nar Niyetiyle’ başlıklı sergi, 6 Nisan’da MSGSÜ Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezinde açılıyor. 

Dünyanın en geniş Osmanlı kartpostal arşivinin sahibi Orlando Carlo Calumeno’ya ait, Anadolu ve İstanbul’da Ermenilerin yaşamlarına ve Osmanlı İmparatorluğu’nun çok sesli ve çok kültürlü bir dönemine tanıklık eden kartpostalların, zengin görsel içerik ve arşiv belgeleri ile birlikte yer alacağı sergi, 29 Nisan tarihine kadar görülebilir. Küratörlüğünü mimar Güzin Erkan’ın yaptığı sergide, yüzyıllarca, Anadolu’nun farklı yerleşim bölgelerinde birlikte yaşamış olan iki halkın unutulmaya yüz tutmuş ortak yaşamlarının, acı ve sevinçlerinin izi sürülmekte, Türkler ve Ermenilerin, birlikte yaşayarak oluşturdukları ortak yaşam kültürlerini ve bu mirasın iki halk için içerdiği önemi hatırlatıyor.

www.narniyetiyle.com


Buchbinder ile tüm Beethoven Konçertoları

Geçtiğimiz sezon Beet-hoven sonatları ile İstanbullu müzikseverleri büyüleyen Rudolf Buchbinder, bestecinin piyano repertuarına kattığı beş konçertoyu da bu konserler serisine eklemek için bu kez Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın konuğu oluyor. 2011 Mayıs’ında şef ve piyanist olarak Viyana Filarmoni Orkestrası ile konser sırasında kaydettiği Beethoven piyano konçertolarını, bu kez BİFO ile yorumlayacak olan sanatçı, günümüz Beethoven yorumculuğunda rakipsiz olarak nitelendiriliyor. Konser 6 Nisan akşamı Lütfi Kırdar Konser Salonunda gerçekleşecek.

www.borusansanat.com.tr

 

CEMAL SÜREYA sevilen dizeleri ile İş Sanat’ta anılıyor

İş Sanat’ın ilgiyle takip edilen dinleti serisi nisan ayında Cemal Süreya şiirleri ile devam ediyor. ‘Gurbet Yavrum Garba Düşmektir’ başlığını taşıyan dinletide şiir tutkunlarının gönlünde ayrı bir yere sahip olan Cemal Süreya’nın en sevilen dizeleri izleyicilere sunulacak. Şiirleri usta oyuncular Tilbe Saran, Metin Belgin ve Hakan Gerçek seslendirecek. Etkinlik, Atilla Birkiye’nin hazırladığı, Mehmet Birkiye’nin sahneye uyarladığı dinleti Serdar Yalçın’ın besteleri ve Nihan İnan ile Hüseyin Likos’un seslendireceği şarkılar ile renklenecek. 4 Nisan Pazartesi akşamı saat 20.30’daki dinletiyi kaçırmayın.

www.issanat.com.tr