ABD seçim yarışı AIPAC kürsülerine taşındı

Trump: “Obama İsrail’in başına gelmiş en kötü şey”

Selin SEVİNDİREN Dünya
23 Mart 2016 Çarşamba

İsrail ve ABD’nin güvenliğinin en üst seviyede sağlanması için iki ülke arasında ilişkilerin güçlendirilmesi amacıyla her yıl yapılan iki günlük AIPAC konferansına bu yıl seçim yarışındaki Cumhuriyetçi Donald Trump konuşmasıyla damga vurdu.

Göçmenlerle ilgili beyanlarının nefret söylemi kapsamına girdiği ADL tarafından da kabul edilen Trump, İsrail’in gerçek dostu olduğunu savunduğu konuşmasında BM Güvenlik Kurulunun Obama yönetimi sırasında İsrail’e barış anlaşması empoze etmeye çalıştığını belirtti ve veto hakkını var gücüyle kullanacağını açıkladı. İsrail konusundaki nötr söylemini tamamen değiştirdiği görülen Trump, İran ile yapılan nükleer anlaşmanın ABD, İsrail ve tüm dünya için bir felaket olduğunu dile getirdi. İsrail’deki büyükelçiliği Kudüs’e taşıma sözü veren Trump başkan seçilirse ilk işinin İsrail Başbakanı Netanyahu ile bir araya gelerek barış görüşmelerine hız kazandırmak olacağını dile getirdi. Trump, yakın zamandaki bıçak terörüne de değindikten sonra Filistin Lideri Mahmud Abbas’ı barış konuşmalarından sakınan taraf olmakla suçladı.

Trump’ın Cumhuriyetçi rakibi Ted Cruz da büyükelçiliği Kudüs’e taşıma sözü verirken, konuşmasında bol bol Tevrat, Megila ve Purim’den alıntılar yaptı. “Am İsrail Hai- İsrail halkı yaşasın” sözleriyle konuşmasına son veren Cruz, İsrail söz konusu olduğunda tarafsız olamayacağını ve daima İsrail’in yanında olduğunu söyledi. İran anlaşmasını yırtacağını belirten Cruz, İsrail’i boykot eden okulların ve üniversitelerin de kaynağının kesileceğini ifade etti.

HİLLARY CLİNTON, TRUMP’I ELEŞTİRDİ

Demokrat aday Hillary Clinton AIPAC konuşmasının büyük bölümünü rakibi Trump’ı eleştirmeye ayırdı. Hiç kimsenin İsrail’in güvenliğinin önemini kendisi kadar kavrayamayacağını savunan Clinton, İsrail hastanelerinde terör kurbanlarını bizzat ziyaret ettiğini söyledi. Trump’ı işaret ederek, İsrail’de halk bıçaklanırken, üzerine roket yağarken veya yanında canlı bomba patlarken ‘nötr’ davranamayacağını vurguladı. 1939’da St Louis gemisindeki bin kadar Yahudi’nin geri gönderildiği tarihin kara sayfalarını hatırlatan Clinton, Trump’ın göçmenlerle ilgili, özellikle de Müslümanların ülkeye alınmaması söylemlerine atıfta bulunduktan sonra; yobazlığa, şiddete ve zorbalığa karşı mücadele edeceğini belirtti.

SANDERS AIPAC’A KATILMADI

Clinton’ın Demokrat rakibi Yahudi asıllı Bernie Sanders kampanyasına ara vermemek için AIPAC’e katılmadı. Ortadoğu politikasını Salt Lake şehrinde lise öğrenci ve öğretmenlerinden oluşan daha küçük bir gruba anlatan Sanders, kibutz’da geçirdiği gençlik yıllarından bahsettikten sonra iki devletli çözümü savunduğunu yineledi. İsrail’in Gazze’den olduğu gibi Batı Şeria’dan çekilmesini gerektiğini vurgulayan Vermontlu senatör, İran anlaşması konusunda Obama yönetimini desteklediğini söyledi. AIPAC’a katılsaydı bu konuşmanın aynısını yapacağını belirten Sanders’ın, dış politika konularında pek aktif kampanya yürütmediği, ana konuyu ekonomik eşitsizliğe getirmeyi tercih ettiği biliniyor.

 

JOE BİDEN: “ABD İSRAİL’İN TÜM ASKERİ İHTİYACINI KARŞILAYABİLİR”

AIPAC konferansının açılışında konuşma yapan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, istemeden de olsa tek devletli çözüme doğru yol alan İsrail Devleti’nin ABD’den tüm askeri ihtiyacını karşılayabileceğinin altını çizdi. Biden, tarihte yapılmış bu en büyük askeri yardım paketinin, İsrail’in daimi varlığını ve dolayısı ile dünyadaki tüm Yahudilerin varlığını garanti etmenin göstergesi olduğunu belirtti. Biden, İstanbul’da yaşanan terör olayında hayatını kaybeden kurbanları da anmayı ihmal etmedi. İran anlaşmasından duyduğu memnuniyetini dile getiren Biden, İran’ın hiçbir suretle nükleer silah edinemeyeceğini, böyle bir durumda karşısında ABD’yi bulacağını vurguladı. Biden İsrail’deki terör olaylarını kınamayan Mahmud Abbas’ı terörizmi hoş görmekle, İsrail tarafını da yerleşimleri genişletmekle suçladı.