Akademik araştırma: Yahudileri kovmayan uluslar bugün daha zenginler

ABD’nin en prestijli üniversitelerinden MIT’nin (Massachusetts Institute of Technology) ekonomi dergisi The Review of Economics and Statistics’te yayınlanan bir araştırma, Avrupa’da Yahudilerin kovulmadığı Rönesans bölgelerinde bugün GSMH’nın (Gayri Safi Milli Hasıla) diğer bölgelere oranla yüzde 10 daha yüksek olduğunu ortaya çıkardı.

Dünya
14 Mart 2016 Pazartesi

Araştırma ayrıca, aradan geçen 500 yıl boyunca Yahudileri kovmamış olan bu bölgelerin ekonomilerinin her zaman  daha iyi olduğunu ortaya koyuyor.

Prof. Luigi Pascali tarafından yapılan ve üniversitenin ekonomi  dergisinde yayınlanan araştırma, Yahudilerin söz konusu bölgelerde ilk bankacılık faaliyetlerini başlattıklarını ve bu durumun olumlu etkilerinin  bugün bile görüldüğünü ispat ediyor. 

Barcelona Üniversitesi Ekonomi Yüksek Lisans Bölümü Profesörü Pascali, araştırmasında, zamanında Yahudilere ayrımcılık göstermeyen şehirlerde günümüzde bile bankacılık sektörünün diğer bölgelere göre daha ileri olduğunu belirtiyor. 

Araştırmada verilen örneklerden birinde İtalya’nın güneyi, kuzey ile karşılaştırılıyor. 

1503’te İspanyol kontrolü altındaki Güney İtalya’nın büyük bir bölümünden Yahudiler Engizisyon dolayısı ile kovulmuştu. Buna karşın Fransız kontrolü altındaki Kuzey İtalya’daki şehirler bağımsız yönetimleri sayesinde Yahudilerin kalmasına izin vermişti.

Yakın zamana kadar,  İtalya’nın en gelişmiş ve endüstrileşmiş bölgelerinin kuzey  bölgeleri olduğu, güneyin  fakir olduğu ve devamlı kuzeye göç verdiği dikkat çekmekte idi.