Terry Katalan Dünya Kadınlar Günü’nü ‘Tabiat Ana’ segisi ile kutladı

İngiltere’de yaşayan İstanbul doğumlu ressam ve enstalasyon sanatçısı Terry Katalan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle Yunus Emre Enstitüsü Londra Türk Kültür Merkezinde, ‘Tabiat Ana’ başlıklı bir sergi açtı.

TUNA SAYLAĞ Sanat
9 Mart 2016 Çarşamba

İngiltere’de yaşayan İstanbul doğumlu ressam ve enstalasyon sanatçısı Terry Katalan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle Yunus Emre Enstitüsü Londra Türk Kültür Merkezinde, ‘Tabiat Ana’ başlıklı bir sergi açtı. Türkiye’nin Londra Başkonsolosluğunun desteği ve Londra Cervantes Enstitüsünün işbirliğiyle düzenlenen serginin 4 Mart’ta gerçekleşen açılışına, resmi erkânın yanı sıra kültür ve sanat dünyasından davetliler de katıldı.

 

Terry Katalan’ı hepimiz daha çok yaz aylarında Büyükada Anadolu Kulübünde açtığı sergilerden hatırlıyoruz. Özellikle, yaptığı birbirinden güzel nazar boncuğu ve hamsalarla (Fatima’nın eli) özdeşleşen sanatçı, uzun yıllar yaşadığı Barselona’dan sonra Londra’ya yerleşti. Sanatçı, daha önce de Avrupa genelindeki birçok kentte, karma ve kişisel sergilerde eserlerini sanatseverlerle buluşturdu.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde, Londra’daki Yunus Emre Enstitüsünün ev sahipliğindeki serginin açılışına, Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç ve eşi Esra Bilgiç, Türkiye’nin Londra Başkonsolosu Emirhan Yorulmazlar ve eşi Ayşegül Yorulmazlar, Cervantes Enstitüsü Müdürü Julio Crespo Maclennon ile eşi, Yunus Emre Enstitüsünün Kurucu Müdürü Mevlut Ceylan, Eğitim Koordinatörü Kübra Yıldırım, Başkonsolos Sekreteri Öznur Kocaoğlu ve sanatseverler katılım gösterdiler. Serginin açılış konuşmasını Esra Bilgiç yaptı.

Sanatçı, bu sergisindeki eserleriyle, sadece doğanın muhteşem renklerini, armonisini ve bu uyumun büyüsünü ortaya koymuyor, aynı zamanda görsel bir ziyafet sunarak tabiatı korumamız gerektiğini de anımsatıyor.

İlhamının kaynağı iki Akdeniz kenti: 

İSTANBUL VE BARSELONA

Bir yıldan fazladır üzerinde çalıştığı sergiyle ilgili AA muhabirine bilgi veren Katalan, 21 parçanın bulunduğu sergide yer alan eserlerinde yağlı boya ve doğadan topladığı kuru yaprak ve çiçekleri harmanlayarak oluşturduğu kolaj tekniğini kullandığını söyledi.

‘Tabiat Ana’yı hazırlarken doğduğu kent İstanbul ile yıllarca severek yaşadığı Barcelona’nın renkli doğasından ilham alan sanatçı, özellikle sergide yer alan ‘Tabiat ana’ ağaç enstalasyonunu, serginin temasıyla bir bütünlük oluşturması için tasarlamış.

Katalan, enstalasyonda kullanılan malzemeleri Londra’nın kırsal bölgelerinden altı ayda topladığını belirterek, “Tabiat Ana ağacının dallarında resimlerimi hayal ederek sergi salonunda doğa atmosferi yaratmaya çalıştım. Bu parçada, tabiattan topladığım 250 kuru yaprak, 85 ortanca,160 ağaç dalı ve yaklaşık 60 farklı çeşit yaprak ve bitki kullandım” dedi.

Tabiat ana ağacı enstalasyonu başta olmak üzere serginin hazırlığı aşamasında üç tema üzerinde yoğunlaştığını aktaran Katalan, şöyle konuştu: “İlk tema, İspanyol mimar Antonio Gaudi’nin ‘doğadan gelmeyen hiçbir şey sanat değildir’ anlayışıyla kendime özgü bir tarz oluşturup, kolaj çalışmalarımla sanatı doğayla birleştirip sunmak oldu. İkinci tema ise, kuru yapraklar ve çiçekler gibi, saf materyalleri kullanarak tabiatın ölümsüz olmadığını, bu bilinçle elimizden geldiğince doğayı korumamız gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istedim. Son tema da, serginin adını aldığı ‘Tabiat ana’ kavramının yaşamımızın temelini oluşturması ve doğanın ‘kadın’ olarak temsil ediliyor olmasından yola çıkarak, kadınların toplumumuza olan devasa katkılarını simgelemeyi amaçladım; bu da serginin Dünya Kadınlar Günü onuruna düzenlenmesini anlamlı kıldığını düşünüyorum.”

Duchess of Cambridge  KATE MİDDLETON’A ARMAĞAN

Sergisinin sanat aracılığıyla, Londralıları doğa ile buluşturma amacı taşıdığını aktaran Terry Katalan, sergideki parçalardan birinin Dünya Kadınlar Günü hatırası olarak, Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği vasıtasıyla İngiltere Kraliyet tahtının veliahdı Prens William’ın eşi, Cambridge Düşesi Kate Middleton’a hediye edileceğini söyledi.

Sergi, 30 Mart’a kadar Londra Yunus Emre Enstitüsü’nde ziyaret edilebilecek. Yolu Londra’ya düşenler kaçırmasın!

 Terry Katalan 

1965 yılında İstanbul’da doğdu. Küçük yaşlardan beri tabiata, renklere ve resme olan tutkusunu ileriki yıllarda değişik teknikler kullanarak eserlerine yansıtmaya çalışan sanatçı, renklerle dolu bir dünyada kırmızıların, yeşillerin, mavilerin yalnızca göz zevkimize değil, duygularımıza ve ruh halimize de hitap ettiğine inanıyor. Nazar temasını da sıklıkla işleyen başarılı sanatçı, ilgili eserlerinin pozitif enerji vermesini amaçlıyor. Katalan,1998 yılında, Barselona’ya taşınarak çalışmalarına 2014 yılında kadar burada devam etti. Halen Londra’da yaşayan sanatçı, İstanbul, Madrid, Barselona, Girona, Londra, Paris ve Frankfurt’ta 35 karma ve kişisel sergide eserlerini sanatseverlerle buluşturdu. Eserlerinden biri halen Girona şehrindeki bir müze