Netanyahu: “İran halen terörü finanse etmeye devam ediyor”

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu geçtiğimiz Perşembe günü yaptığı açıklamada, Tahran’ın, İsrail’de terör eylemi yapan teröristlerin ailelerine maddi yardım kararını kınadı.

Dünya
26 Şubat 2016 Cuma

Başbakan Netanyahu, Bulgar Başbakanı Boyko Borissov ile yapacağı toplantı öncesi basına konuştu.

İsrail’de bıçak terörü yapan teröristlerin gökten inmediklerini belirten Netanyahu şöyle konuştu: “ Bu gösteriyor ki İran , nükleer anlaşmadan sonra halen terör odaklarına yardım ve yataklık etmektedir. İran, Filistin terörüne, Hizbullah’a ve Hamas’a alenen yardım etmektedir.  Tüm dünya bu gerçeği görmeli, kınamalı ve İsrail’in yanında yer almalıdır.”

Netanyahu, İsrail’de terörün artmasında Filistinli yöneticilerin de rolü olduğuna dikkat çekti.

Netanyahu, “Bıçak taşıyan ve insanlara saldıran çocuklar herhalde birden bire ortaya çıkmadı.  Bu sapık davranışın sebebi Filistin eğitim sitemi ve onu kontrol eden Filistin Yönetimidir.” dedi. 

Başbakan Netanyahu çarşamba günü meydana gelen ve İsrail askeri Eliav Gelman’ın  yanlışlıkla vurularak, hayatını kaybettiği  saldırı için de şöyle konuştu: “Bu saldırıda teröriste sıkılan kurşun yanlışlıkla askeri vurmuştur, ancak bilmeliyiz ki o terörist asıl suçlu değildir asıl suçlu onu oraya gitmek için eğitenlerdir.” 

Tahran’ın Lübnan Büyükelçisi Mohammad Fateh Ali, bir basın toplantısında intifada için her şehit olanın ailesine 7000 dolar, İsrail’in evlerini yıktığı teröristlerin  ailelere de 30.000 dolar verileceğini duyurmuştu.