Leah Cibili Shivim Panim konuğu oldu

Toplum
26 Şubat 2016 Cuma

70 Pencere/Shivim Panim konuşmalarının şubat ayı konuğu, ‘Abrakadabra Dediler ve Kelimeleriyle Yarattılar’ konuşması ile Leah Cibili oldu. 60’dan fazla katılımcı ile gerçekleşen konuşmada Cibili, konuşmanın ve konuşmamanın gücü üzerinde yoğunlaştı. Konuşmamız ile hem yaratma hem de yıkma gücüne sahip olduğumuzu, dilimizi doğru kullanmayı başardığımız zaman önümüzde birçok kapının açılacağını anlattı. Konuşmanın en etkileyici bölümlerinden biri, laşon ara- kötü konuşma, şeytani dil’in ağzımızı nasıl kirlettiği ve bu şekilde kirlenen bir ağızdan çıkan duaların da Tanrı katına ulaşamayacağı idi.

Laşon ara, çok geniş bir kavram. Mesela, kendi gözlerimizle gördüğümüzü anlatmanın neden laşon ara sayıldığını anlayamayız. Çünkü aslında anlattığımız; gördüğümüz bir şey değil, gördüğümüzü sandığımız bir şey. Bilmeliyiz ki, gördüğümüzü sandığımız şey, her zaman gerçeği yansıtmayabilir.

Cibili bunların yanında, ağzımızdan çıkan sözlere, şartlı vaatlere, kendi kendimize koyduğumuz kısıtlamalara ve benzeri kontrollü veya kontrolsüz çıkan ama çıkmaması gereken sözlerimize de çok dikkat etmemiz gerektiğini, çünkü aslında bunların her birinden sorumlu olduğumuzu, bu yüzden Yahudi takvimindeki en kutsal gün olan Yom Kipur’a girmeden önce Kol Nidre’de bunların geçersiz sayılması için dua ettiğimizi anlattı. Çocukken çok kez düştüğümüzü, yaralandığımızı, ama büyüdüğümüz zaman bunları hatırlamadığımızı, ancak çocukluğumuzda maruz kaldığımız bizi üzen, yaralayan sözlerin içimizi derinden yaraladığından ve bunların kalıcı etkilerinden bahsetti. Dilimizi, yaradılış amacına uygun olarak kullanmaya, konuşmamızı kutsal hale getirmeye niyet etmenin, bu konuda çalışmaya başlamanın ise, hayatımıza birçok güzellik ve mucizeler getireceğini belirtti. Cibili, bu niyetle günde iki tane Laşon ara alahası öğrenen kişilerin yaşamına gelen güzellikleri, gerçek hayattan örneklerle ifade etti. Konuşmanın sonundaki soru- cevap kısmından sonra katılımcılara, CaffeEden’den getirilen ıslak hamburger ve fındık lahmacun ikram edildi.

Günde iki Laşon ara alahası öğrenmenin hayatımıza getireceği güzelliklerden faydalanmak isteyenlerin bu taleplerini [email protected] adresine iletmeleri gerekmektedir.