70 Pencere /Shivim Panim: Mega Halla Bake İstanbul´da

Dünyanın farklı ülkelerinde binlerce kadını buluşturan ve birleştiren "Mega Halla Bake" , 400 genç kız ve kadını hep birlikte halla yapmak üzere 10 Mart Perşembe akşamı biraraya getiriyor.

Nazlı DOENYAS Toplum
25 Şubat 2016 Perşembe


Mega Halla Bake, bugüne kadar farklı zamanlarda, 6 kıta, 23'ten Fazla ülke ve 100'den fazla şehirde binlerce katılımcı kadın ve genç kız ile gerçekleştirilen, çok büyük boyutta  bir halla yapma günü.

Mega Halla Bake gününde neler yapılıyor?   Halla yapımında kullanılan un, yağ, şeker, tuz,yumurta, maya, su gibi malzemelerin mistik ve güncel anlamları açıklanıyor, halla'nın DNA'sını etkileyen  dualar ediliyor, halla'nın içine, onu yiyenlere ulaşacak sevgi ve dualar dile getiriliyor, katılımcılar kendi duygu ve izlenimlerini paylaşıyor. Her katılımcı için ayrı kaplar ve malzemeler veriliyor, halla yapımı her detayıyla kolay anlaşılır ve en kolay yapılacak şekilde anlatılıyor. Bu şekilde kadınlar Mega Halla Bake gününden sonra, kendi evlerinde halla yapmaya devam ediyor, halla'larını arkadaşlarıyla paylaşıyor, binlerce yıldan beri süregelen bu geleneği kendi evlerinde de yaşıyor ve yaşatıyor.

Yahudiliğin, Yahudi yaşamının temeli olan Şabat; kişinin Tanrı ile, kendisi ile, ailesi ile, arkadaşları ve cemaati ile bağ kurması için de olanak ve zemin hazırlar.  Cuma akşamları Şabat masasının vazgeçilmezleri ise; Şabat'ı kutsamak için kaşer şarap, üstü örtülü şekilde dua edimesini bekleyen nefis kokulu iki tane halla ekmeği ve yan masada yakılmış duran Şabat mumlarıdır.

        Yahudi kadını sıklıkla Akeret Abayit-evin temeli olarak adlandırılır. Akeret Abayit’in görevi, evini Kutsal Tapınağa ve evinin bireylerinin her birini, Tanrı’nın Kutsal Varlığı’nı barındıracak kutsiyete ulaştırabilmektir. Dolayısıyla kadın bir mitsva yerine getirdiğinde , mitsvanın spiritüel gücü yalnız kendisini değil, bütün evini ve evinin bireylerini etkiler ve onları spiritüellikle sarmalar.

 

 Kadın , Tora'yı yaşayarak ve yaşatarak  evine bereketi getirir. Zamana bağlı olan mitsvalardan muaf olan kadınlara özellikle verilmiş olan üç mitsva:  Şabat mumlarının yakılması (Hadlakat Haner)  , Ailenin saflığı ( Nida) ve Halla hamurundan bir parça ayrılmasıdır. (Afraşat Halla)

Evin kadınının sevgisi ve dualarıyla yoğrulan halla ekmeği, bu sevgi ve duaları, halla'ları yiyenlerin içlerine ve ruhlarına taşır.  Halla ile kadınlar arasındaki bağlantı, Tora’da Avraam’ı ziyarete gelen üç melek bölümünde açık olarak belirtilir. Avraam  yolcu sandığı üç meleği görünce eşi Sara’nın yanına koşar ve onu, unu eleyerek, ekmeği yoğurarak ve  somun haline getirerek misafirlere halla hazırlaması için teşvik eder.Halla ayırma mitsvası, Yahudi kadınına kendi özünü ve rolünü hatırlatır. Fiziksel bir şeyi alıp , bunu kutsal spiritüel seviyeye çıkarabilmek,  her Yahudi'nin vazifesidir. Evini, ekmeğini kutsallaştırmak ise, kadının görevidir.

10 Mart Perşembe akşamı 70 Pencere/Shivim Panim ve Aşkenaz Kütüphanesi işbirliği içinde gerçekleşecek Mega Halla Bake günü için mutlaka kayıt gerekmektedir. Bilgi: [email protected]