Avusturya tepki gören Holokost etkinliğini iptal etti

Avusturya parlamentosu anti-Siyonist söylemleri ile bilinen bir Yahudi’nin konuşmacı olarak katılması planlanan etkinliği, tepkiler nedeniyle iptal etti.

Dünya
24 Şubat 2016 Çarşamba

Avusturya Parlamentosu sözcüsü, yaptığı açıklamada, Hamas savunucusu, anti-Siyonist bir Yahudi olan Hedy Epstein’ın katılarak onurlandırılacağı davetin parlamento tarafından alınan bir karar ile iptal edildiğini bildirdi. Sözcü Marianne Lackner, “Bazı katılımcıların yarattığı rahatsızlıktan dolayı ‘Büyükannenin Kelimeleriyle... İkinci Dünya Savaşı’nda Kadınların Kaderi’ adlı etkinlik iptal edilmiştir. Kısa zamanda bu davette konuşma yapabilecek, sağlık ve fiziksel koşulları müsait bir soykırım şahidi bulmak mümkün olmadığından davet gerçekleşemeyecektir” açıklamasını yaptı.

Kudüs’te bulunan Simon Wiesenthal Merkezinin başkanlığını yürüten Efraim Zuroff, “Merkezimiz Avusturya hükümetinin meşhur anti-Siyonist Hedy Epstein’ın Nazi dönemindeki deneyimlerini anlatacağı daveti iptal etmesini memnuniyetle karşılamıştır. Hedy Epstein’ın bildiğimiz anlamda bir soykırım kurtulanı olduğunu söyleyemeyiz. Geçmişini her fırsatta İsrail’e saldırmak için gündeme getiren meşhur bir anti-Siyonist olduğunu söylemek daha doğru olur. Avusturya parlamentosu soykırımdan bahsetmek istiyorsa yanlış kişiyi, ancak amaçları İsrail’i kötülemekse, doğru adamı seçmişlerdir” dedi.

Mart ayının ilk günlerinde gerçekleşmesi planlanan ve ‘Büyükannenin Kelimeleriyle... İkinci Dünya Savaşı’nda Kadınların Kaderi” adı verilen organizasyona Hedy Epstein bir soykırım tanığı olarak deneyimlerinden bahsetmek üzere davet edilmişti. Epstein 1939 yılında, İngiltere’nin düzenlediği Kindertransport operasyonu kapsamında Nazi Almanyasından kaçmayı başarmıştı.

Avusturyalı Yahudi bir gazeteci olan Karl Pfeifer düzenlenmesi planlanan etkinlikle ilgili olarak, “Tam da Nazilerin halkı Yahudileri boykot etmeye çağırması olan Anschluss’un 78. yıldönümüne rastlaması ve şimdi de Hedy Epstein gibi insanların, Ortadoğu’nun tek demokratik ülkesi ve vatandaşlarını boykot etmeye çağırıyor olması büyük talihsizliktir” dedi. Epstein ayrıca radikal Amerikan kuruluşu ‘Kod:Pembe’yi (Code Pink) de destekliyor. Alman kasabası Bayreuth belediye başkanı geçtiğimiz hafta Kod:Pembe’ye verdikleri hoşgörü ödülünü, kuruluşun İsrail’in yok edilmesi talebi ve Tahran’daki soykırım inkârcılarının düzenlediği bir konferansa katılımı gerekçeleriyle geri almıştı.