Filistin’e destek çıkan Harvard öğrenci kolunun fonu kesildi

Dünyaca ünlü Harvard Hukuk fakültesinin öğrenci kollarından biri Filistin davası için verilen bir faaliyette rol alınca maddi kaynağı kesildi.

Dünya
22 Şubat 2016 Pazartesi

The Milbank kurumsal şirket avukatlığı firması Harvard’da öğrencilerin kurduğu bir gruba beş yılda bir milyon dolar ile sponsor olmuştu. Hukuk şirketi ile öğrenci kolunun yaptığı anlaşmaya göre, tüm yapılan toplantı ve faaliyetlerde şirketin logosunun bulunduğu promosyon malzemeleri dağıtılacak, karşılığında da Milbank faaliyetleri finanse edecekti.

JTA gazetesinin haberine göre, geçtiğimiz ekim ayında düzenlenen “Filistin İçin Adalet” konulu faaliyette  söz konusu öğrenci kolu da yer aldı.

Ancak ortakları arasında Yahudi ve dindar avukatların da olduğu Milbank şirketi bir süre sonra Harvard Hukuk Fakültesini arayarak öğrenci grubuna ayırdıkları bütçeyi tek taraflı olarak iptal ettiklerini duyurdu. Edinilen bilgiye göre bir milyon dolarlık fon bundan sonra başka  öğrenci kollarının faaliyetleri için kullanılacak.

Sponsorluğun iptali, ünlü okulun dergisi Harvard Law Record’da çıkan ve Filistin için Adalet imzalı  bir köşe yazısı ile protesto edildi.