Sanatta kısa kısa : ‘Sonsuz Nefes’ Sabine Meyer CRR’de

Cemal Reşit Rey sahnesi klasik müzik devlerini bir araya getiriyor. Kurulduğu 2003 yılından beri klasik müzik alanında dünyanın en saygın yaylı dörtlüleri arasında yer alan Modigliani Quartet, yine klasik müzik alanında dev solistlerin eşlik ettiği muhteşem bir konser ile 28 Şubat’ta Cemal Reşit Rey sahnesinde olacak.

TUNA SAYLAĞ Sanat
17 Şubat 2016 Çarşamba

 Dünyanın en seçkin solo sanatçılarından biri olarak tanınan ve eleştirmenlerin sonsuz nefese sahip bir mucize olarak değerlendirdiği klarnet sanatçısı Sabine Meyer, İsviçreli ünlü korno sanatçısı Bruno Schneider, oda orkestrası müzikleri hayatında büyük rol oynayan fagot ustası Dag Jensen ve Avrupa’nın en ünlü kontrbasçılarından Knut Erik Sundquist aynı gece sahnedeler. Sanatçılar, Mozart ve Schubert’in eserlerinden oluşan bir repertuvar sunacaklar. 

www.crrks.org


Yüzler & Maskeler

Elgiz Müzesi, yeni yılın ilk sergisinde ‘Yüzler & Maskeler’ isimli seçkiyi sunuyor. Bu sergi ün, cinsiyet, ölüm ve çocukluk temaları çerçevesinde insanın özel ve sosyal kimliklerinin gerçek ve figüratif keşfidir. Bu özel seçkide müzenin Süreli Sergi ve Mezzanine alanlarında hem tanıdığımız eserler, hem de koleksiyona yeni alınan farklı sanat yapıtları bir arada gösteriliyor. Sergide, kadın, erkek, çocuk ve hayvanı evrensel ve/veya psikolojik alanlarda gösteriyor. Müzeye girer girmez bir tarafta babasının şizofrenik olduğunu altı yaşındayken öğrenen Thomas Houseago’nun ‘Roma Maskeleri II’ isimli bronz maskesi, diğer tarafta ise hiperrealist öğelerle göze çarpan David LaChapelle’in kırmızı ruju ve renkli gözleriyle ‘Uma Thurman; Dedikodu’ adlı eseri bizi karşılıyor. Sergi, 15 Nisan’a kadar gezilebilir.

www.elgizmuseum.org

   

 

MARİO LEVİ İLE ZAMANDA YOLCULUK

 Akbank Sanat, ‘Bir Usta Bir Hayat’ söyleşileri kapsamında 20 Şubat günü saat 15’te İstanbul’u, aşkı, hüznü, hayatın karmaşasını en iyi anlatan kalemlerden biri olan ünlü yazar Mario Levi’yi ağırlayacak. Usta gazeteci Faruk Şüyün’un moderatörlüğünde gerçekleştirilecek söyleşide, Levi, yaşam öyküsünü, 30 yıl önce yayınlanan ilk kitabı ‘Bir Yalnız Adam: Jacques Brel’den geçtiğimiz yıl yayınlanan son kitabı ‘Bu Oyunda Gitmek Vardı’ya uzanan yazarlık serüvenini ve bilinmeyen yönleriyle İstanbul’u dünden bugüne hikâyesini okurlarıyla paylaşacak.

www.akbanksanat.com


 

‘DAĞINIK YATAK’ !F Festivalinde

Gözlem Gazetecilik sponsorluğunda ve Yoel Meranda prodüktörlüğünde gerçekleştirilen, Eytan İpeker’in yönetmenliğini yaptığı ‘Dağınık Yatak’ kısa filmi, bu sene 18-28 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek 15. !F Festivali kapsamında İstanbul, Ankara ve İzmir’de gösterilecek. Festivalin, ‘Türkiye’den Kısalar’ başlığı altında, temalarına göre üç bölümde gösterilecek 18 kısa filmden biri olan DAĞINIK YATAK’, ‘Her şey yolunda... / Elephants in the Room’ bölümünde seyirci ile buluşacak.  İstanbul’da; 19 Şubat’ta Cinemaximum City’s 3, 25 Şubat’ta Cinemaximum Kanyon 9, 28 Şubat’ta KarART’ta gösterilecek. Ankara’da ise iki gösteri var. 4 Mart’ta Ankara Üniveritesi - İletişim Fakültesi Gösterimleri kapsamında ATK Sanat Evi’nde, aynı gün bu kez saat saat 14.30’da Başkent Üniversitesi - İletişim Fakültesi Gösterimleri kapsamında İletişim Fakültesi Stüdyosunda meraklılarıyla bir araya gelecek. İzmir’de de, Türkan Saylan Kültür Merkezi 4 ve 5 Mart’ta DAĞINIK YATAK’a ev sahipliği yapacak. Filmde başrolleri Nazan Kesal ve Hakan Çimenser paylaşıyor.

www.ifistanbul.com/film-detay.p?id=5780