Televizyonunuzun yeni dostu Yeni Apple TV

Akıllı cihazların sayısı arttıkça özellikle yeni neslin televizyon karşısında geçirdiği süre giderek azalıyor. Şartlar böyleyken, uzun süredir televizyon tarafına el atıp atmayacağı tartışılan Apple, televizyon tarafındaki ürünü Apple TV’yi yeniledi.

Aydın BOLKAR Teknoloji
25 Kasım 2015 Çarşamba

Akıllı cihazların sayısı arttıkça özellikle yeni neslin televizyon karşısında geçirdiği süre giderek azalıyor. Var olan tüm TV platformlarının yaratıcı uygulamalarını birbiri ardına piyasaya sürmesi, bağlantı hızlarının her türlü içeriği rahatlıkla destekleyecek hale gelmesi ve tüm içeriğin zaman ve mekândan bağımsız olarak izlenebiliyor oluşu bu geçişi hızlandıran faktörlerin başında geliyor.

Bu faktörlerle televizyonun başa çıkabilmesini sağlayan özellikleri büyük ekran boyu, sınırsız pil ömrü (elektrik ile çalışması) ve mobil olmadığı için tüm seyircileri için bir sosyalleşme ortamı sağlaması olarak karşımıza çıkıyor.

Apple, uzun süredir televizyon tarafına el atıp atmayacağı tartışılırken televizyon tarafındaki ürünü Apple TV’yi yeniledi. Önceki modellerinde iptidai sayılacak kumandası, hafızasının olmaması ve kullanmasının zor olması bu cihazın popüler olmasını engelliyordu.

Apple, eylül ayındaki lansmanda tüm bu itirazları karşılayacak bir güncel cihazla karşımıza çıktı.

Süper kullanışlı ve ses komutlarını tanıyan Siri uyumlu kumandası, 32 ve 64 GB hafıza seçenekleri ile kendine has uygulama dükkânından oyunların indirilmesini mümkün kılan gerçek bir ev eğlence aracı haline gelen Apple TV, Amerika lansmanından kısa bir süre sonra Türkiye’de de satışa sunuldu.

İnternet hızının gitgide artması ve içeriğin zenginleşmesi ile birlikte evin vazgeçilmez bir aksesuarı olacağı düşünülen Apple TV, içerdiği donanım özelliklerine yakından bakılırsa Apple’ın ev kontrol sistemi kapsamında duyuracağı HomeKit platformunun da ana üssü olacak gibi duruyor. Şu anda televizyonlarda yeni yeni görmeye başladığımız 4K görüntü desteği dışında her şeyi bünyesinde barındıran cihazın bu kusuru da herhalde bir sonraki sürümde giderilecek. Yine de bu kusur için iki yıl beklemeye değmez…