Sinagog saldırıları 12. yıldönümünde hatırlandı

Neve Şalom Sinagoguna düzenlenen bombalı saldırıda hayatını kaybedenler, pazar günü Beyoğlu´nda, düzenlenen bir törenle anıldı.

Dünya
16 Kasım 2015 Pazartesi

Anma töreni Yağbasan Köylüleri Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyeleri tarafından organize edildi.

Anmaya CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan da katıldı. Törene katılanlar, bombalı saldırıda hayatını kaybeden hemşerileri Murat Şahin'in işyerine kadar yürüyerek, kırmızı karanfil bıraktı.

Yağbasan Köyü Derneği üyeleri Şişhane’deki Barış Anıtı önünde saat 09.00’da bir araya gelerek, saldırıda hayatını kaybedenleri 12’nci yıldönümünde andı.

Törene katılanlar  15 Kasım 2003’te bombalı saldırının meydana geldiği saat 09.20’de, hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı’nı okudu.

 

“Biz yine inatla ‘yaşasın halkların kardeşliği’ diye haykıracağız” 

Yağbasan Köylüleri Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Nihat Karagüler, yaptığı konuşmada 15 Kasım 2003 tarihinde gerçekleşen saldırıda 28 kişinin öldüğünü hatırlatarak “Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın arasında saygıdeğer başkanımız Murat Şahin de yaşamını yitirmiştir. Kendisini ve hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımızı, ölümlerinin 12’nci yılında saygı ve özlemle anıyoruz.

12 yıl önce sinagogları hedef alan ve masum insanların hayatlarına kast eden karanlık zihniyet bilsin ki; biz inadına bir arada ve barış içinde yaşamak için direnen yürekler, binlerce kez yanıp, kendi küllerinden doğan bir anka kuşu gibi ayakta, omuz omuza direneceğiz. Geçmişte ve yakın tarihlerde tarihe kara leke olarak geçen tüm acı olaylar, aynı toprak üzerinde yaşayan ve birbirinin inanç ve değerlerine saygı duyanları parçalamayacak ve biz yine inadına inatla yaşasın halkların kardeşliği diye haykıracağız” şeklinde konuştu.

 

“Barış içerisinde bir ülke bırakmamız gerekir” 

Anma törenine katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Selina Doğan ise yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Biz maalesef sürekli, böyle katliamları anmak için bir araya gelir olduk. Böyle bir ajandamız oldu. Biz bunu hak etmiyoruz ülke olarak. Bu ülke hepimizin. Biz bu ülkede demokrasiyi, kardeşliği, yaşam hakkını güvence altına almak istiyorsak önce geçmişimizle, birbirimizle barışmak zorundayız.

Bizler bu ülkede, birbirinden farklı toplumlar, yüzyıllardır bir arada yaşıyoruz. Bakın, iki gün önce basına yansıdı; Alevi kardeşlerimiz çok ciddi IŞİD tehdidi altındalar. Emniyet güçleri onlara, kendi güvenlik önlemlerini almalarını salık vermiş. Halbuki, eğer bu kadar ciddi tehdit varsa, yaşanan bunca katliamdan sonra,  hükümetin yapması gereken önce kendi tedbirlerini almasıdır. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak, halkların kardeşliği diyoruz, eşit yurttaşlık diyoruz ama maalesef mevcut politikalar, her olayda halkın bir kesimini diğerine karşı kışkırtmak üzere her fırsatı kullanıyor. Bu girişimlerden üzerine vazife çıkaran kimseler de ya eline silahı alıyor, ya bombayı alıyor. Ancak bizim bugün burada sergilenen bu dayanışma örneği gibi her fırsatta bir araya gelerek bunu lanetlememiz ve bunun tam aksine kardeşçe bir arada yaşama kültürünü çocuklarımıza, gençlerimize aşılamamız ve onlara böyle toplumsal barış içerisinde bir ülke bırakmamız gerekir.”

 

 

 Yahudi Cemaati 15 Kasım saldırılarını Yahudi tarihine göre 1 Kasım 2015'te dini bir törenle anmıştı.

https://www.salom.com.tr/haber-96815-15_kasim_2003acuteu_1_kasimacuteda_aniyoruz__.html