Terör hız kesmiyor

İsrail’de geçen haftadan beri devam eden şiddet sarmalı hız kesmiyor.

Selin SEVİNDİREN Dünya
14 Ekim 2015 Çarşamba

Özellikle Kudüs’te İsrailli sivillere ve askerlere yönelik bıçaklama olaylarının sayısı her geçen gün fazlalaşıyor. Olaylar ülke çapında yayılmaya başladı. Sadece salı sabahı gerçekleşen farklı saldırılarda üç İsrailli hayatını kaybetti, yirmiden fazla kişi yaralandı.

Pazartesi günü Doğu Kudüs’ün kuzeyinde bisiklete binmekte olan 13 ve 16 yaşındaki çocuklar ve 20 yaşındaki bir İsrailli bıçaklanarak ağır yaralandı. 13 yaşındaki Filistinli saldırgan yaralı şekilde yakalanırken,

17 yaşındaki ağabeyi ise olayın ardından İsrailli polise doğru koşarken silahla öldürüldü. Kudüs’te bir askeri bıçaklayarak hafif yaralayan kadın saldırgan ise vurularak hafif yaralı halde hastaneye kaldırıldı.

Pazartesi gecesi bir başka saldırıda otobüste seyahat eden bir İsrailli askere saldıran Filistinli, uzun süren mücadeleden sonra otobüse binen bir İsrail polisi tarafından vurularak öldürüldü.

Salı sabahı Ra’anana’da otobüs bekleyen 32 yaşındaki bir İsrailli ise şüphelendiği Filistinli tarafından bıçaklandı, yoldan geçenler saldırganı etkisiz hale getirerek polise teslim etti. Ra’anana birkaç saat sonra iki kişinin yaralandığı ikinci bir saldırı ile sarsıldı.

Kudüs’te ise salı sabah saatlerinde bir kişinin öldüğü, altısı ağır yaralı olmak üzere en az on altı kişinin yaralandığı haberi geldi. Otobüse binerek rastgele ateş etmeye başlayan iki Filistinli saldırgan, sınır polisi tarafından vurularak öldürüldü. İkinci bir olayda ise bir sürücü arabasını yayaların üzerine sürerek bir kişiyi öldürdü, beş kişiyi yaraladı.

Hafta sonu da bu tarz bıçaklama olayları yaşanmıştı. Öte yandan Aharon Azulai adındaki  ultra-Ortodoks Yahudi’ye bir provokasyon olmaksızın Arap vatandaşlara saldırıda bulunduğu için Kudüs savcılığı tarafından soruşturma açıldı.

YALNIZ KURTLARIN  İŞİ Mİ?

Salı sabahki saldırıların neredeyse aynı anda gerçekleşmesi saldırıların arkasında bir güç olduğunu ve organize olduğu şüphesini doğurdu. Bugüne kadar bıçaklama olaylarını bireysel olduğu ve intifada olarak nitelendirilmemesi gerektiği konuşuluyordu.

ŞİDDET GAZZE’YE  SIÇRADI

Gazze’den İsrail’in güneyine atılan roketlere karşılık İsrail ordusu pazar günü Hamas’a ait iki silah fabrikasını bombaladı. Gazze sınırında bulunan duvarlar önündeki protestolarda, altı Filistinli öldü, yüzlerce eylemci yaralandı. Gazze-İsrail sınırındaki duvarı yıkan onlarca Filistinli, İsrail tarafına geçti. Öte yandan İsrail’in başlattığı operasyon sonucu evi yıkılan Filistinli hamile bir kadın ve üç yaşındaki çocuğu öldü.

İsrail Sağlık Bakanlığı, 1 Ekim’den bu yana 24 Filistinlinin (Onu saldırgan)  ve beş İsraillinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Yaralıların sayısı ise bini aştı.

Her iki din için kutsal sayılan mekânların bulunduğu Kudüs’teki Tapınak bölgesinin statüsü,  şiddetlenen çatışmaların ana çıkış noktasını oluşturuyor. Filistinliler İsrail’in şu anda Yahudilerin ibadetine izin vermeyen statükoyu değiştireceklerine inanıyor. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu böyle bir niyetleri olmadığını defalarca dile getirdi ancak sayısı gittikçe artan Yahudi ziyaretçiler karşısında ikna edici olamadı.

Netanyahu da gerilimi tırmandırmamak adına parti liderlerinden ve siyasilerden kimsenin bölgeye gitmemesini istedi. İsrail meclisinde yer alan Birleşik Arap Listesi Partisi, El Aksa Camisine yapacakları ziyareti Filistin Yönetiminden de gelen talep üzerine erteledi.

Netanyahu ve Filistin lideri Mahmud Abbas’ın sükûnet çağrıları etkisiz kalıyor ve her geçen gün bıçaklanma olaylarının bir yenisi yaşanıyor. 

ŞİN BET TERÖRÜ ABBAS DEĞİL MAMAS KÖRÜKLÜYOR

İsrail iç güvenlik örgütü Şin Bet’in, İsrail üst düzey yönetimiyle paylaştığı raporda, son günlerde artan terör saldırılarını Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın değil, Hamas’ın körüklediği bilgisi yer aldı. Paylaşılan bilgide, Abbas’ın olayları desteklemenin tersine, İsrail’e karşı saldırıların durması yönünde talimat verdiği istihbaratı yer aldı.

İsrail Savunma Bakanı Moshe Ya’alon, Gövenlik Bakanı Gilad Erdan, Emniyet Müdürü Bentzi Sau ve Kudüs Belediye Başkanı Nir Barkat, Şin Bet yetkilileri ile bir araya gelerek, atılması gereken adımları konuştular.

İsrailli yetkililerin bilgilerine göre şimdiye kadarki saldırıların çoğu, herhangi bir terör örgütüne bağlı olmayan ‘yalnız kurtlar’ tarafından gerçekleştirildi.

Netanyahu ve diğer bakanların çoğu İsrail’de güvenlik güçlerine ve sivil halka yönelik saldırıların artmasından Mahmud Abbas’ı suçluyordu. Eğitim Bakanı Naftali Bennett açıklamasında, Abbas’ı tahriklere liderlik etmekle suçlamış, barış için bir partner olmadığını söylemişti. Netanyahu saldırılar için, “Hamas’ın, Filistin Yönetiminin ve bölgedeki bazı ülkelerin vahşi ve yalan dolu tahriklerinin sonucudur” yorumunu yapmıştı. 

ARTAN TERÖR NETANYAHU’NUN   DESTEĞINI ERİTTİ

İsraillilerin neredeyse dörtte üçü, artan olaylar karşısında Başbakan Binyamin Netanyahu’dan memnuniyetsizlik duyuyor.

 

İsrail’in Channel 2 kanalı tarafından yaptırılan ankete göre katılımcıların yüzde 73’ü başbakanın güvenlik konusundaki liderliğinden “memnuniyetsiz” (yüzde 35) veya “hiç memnun değil” (yüzde 38).  

Durumu en iyi kimin yönetebileceği sorulduğunda ise katılımcıların yüzde 22’si eski Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman’ı işaret etti.

İkinci sırada ise Yahudi Evimiz Partisi Genel Başkanı Naftali Benett (yüzde 17) yer alıyor. Başbakan Netanyahu ise yüzde 15 ile anketlerde üçüncü sırada. Diğer sonuçlara göre Genelkurmay eski Başkanı Gabi Aşkenazi yüzde 9, Siyonist Birliği Başkanı Izak Herzog yüzde 5 ve merkezi konumda olan Yeş Atid Partisi lideri Yair Lapid yüzde 4 oy aldı.

Katılımcıların yüzde 79 ile büyük çoğunluğu, son haftalarda kendilerini daha az güvende hissettiklerini belirtti.