Batı Şeria yine karıştı

İtamar yerleşim bölgesi yakınlarında İsrailli çift Eitam ve Na´ama Henkin’in arabalarına ateş açılması sonucu hayatını kaybetmesinin ardından, Ramallah yakınlarında Filistinli bir kişinin arabası intikam amacı ile yakıldı.

Dünya
2 Ekim 2015 Cuma

Arabayı yakan faillerin arabanın yakınındaki bir duvara  ‘İntikam’ şeklinde yazmaları güvenlik güçlerini endişelendirdi.

Yahudi yerleşimciler ile Filistinliler arasında şiddet olaylarının daha fazla büyümesinden korkan İsrail ordusu bölgeye 4 özel taburdan oluşan birlik sevk etti. 

Geçtiğimiz Perşembe dört çocuğu ile İtamar yakınlarında oto yolda ilerleyen Yahudi Henkin ailesinin arabasına  ateş açılmış, olayda anne-baba aldıkları kurşun yaraları sonucu hayatını kaybederken çocuklar yara almadan kurtulmuştu. 

Henkin ailesinin katledilmesinin ardından Araplara yönelik  Yahudi kaynaklı şiddet eylemleri arttı. Batı Şeria Beitin’de bir Filistinlinin evi taşlar ile saldırıya uğrarken, bölgeden geçen 60 numaralı karayolunda ilerleyen bir Filistinlinin arabası taşlarla hurdaya çevrildi.

Filistin askeri gücüne ait bir aracın taşlanması sonucu da içinde bulunan Filistinli komutan Beit Furik yaralandı ve hastaneye kaldırıldı.