Yahudi kuruluşlarından Suriyeli mültecilere yardım

Türkiye Musevi Cemaati’nin de katkısıyla toplanan fon, Avrupa’ya sığınan Suriyeli kadın ve çocuklar için sağlık hizmetleri ve kıyafet yardımında kullanılacak

Dünya
30 Eylül 2015 Çarşamba

Suriyeli Mülteciler için Yahudi Koalisyonu tarafından toplanan, Ürdün'de ve Türkiye de dahil Avrupa’da bulunan göçmenlere aktarılacak 148 bin dolarlık fon, kadın ve çocukların refahını arttırmak ve psikolojik destek sağlamak üzere harcanacak.

Merkezi Londra’da bulunan World Jewish Relief, Uluslararası Mavi Hilal, Amerikan Yahudi Birleşik Dağıtım Komitesi’nin (American Jewish Joint Distribution Committee, JDC) önderlik ettiği koalisyona Türkiye Musevi Cemaati ve Macaristan’da bulunan iki STK da katıldı.

Gittikçe genişleyen koalisyon 2013 yılından bu yana Ürdün’deki mülteciler için 500 bin dolar toplamış, binlerce mülteciye ulaşan kuruluş böylelikle inançlar arası bir hareketin doğmasına ön ayak olmuştu. Koalisyonun yöneticisi ve aynı zamanda JDC’nin Başkan Yardımcısı olan Will Recant, “Yahudilerden gelen bu insani yardımın kökeninde Yahudi toplumunun çağlar boyunca yerlerinden edilmesi yatıyor. Yardım elimizi öncelikle kadın ve çocuklara uzatmamızın sebebi bu boyuttaki bir yükü en orantısız şekilde taşımak zorunda olan bu insanları bir nebze rahatlatmaktır,” dedi.

Bağışlarla kışlık giyim ve uyku tulumları alınmasının yanı sıra kamplarda anne-çocuk sağlık hizmeti ünitesi kurulması planlanıyor. Ayrıca Macaristan’da mültecileri karşılayan ve yüzlerce gönüllüden oluşan ilk müdahale ekibine psikolojik destek verilecek.

Koalisyonda ayrıca Amerikan Yahudi Komitesi, İftira ve İnkârla Mücadele Birliği (Anti-Defamation League, ADL) Reformist ve Muhafazakâr hareketlerin oluşturduğu çatı kuruluş ve Dünya Yahudi Kongresi bulunuyor.