Hayat için savaşanlar

Terhis olmuş üç İsrail Özel Kuvvetleri subayının kurduğu yardım örgütü mecburi askerlik görevini bitiren gençleri gönüllü olarak yoksul ülkelere çalışmaya gönderiyor.

Dünya
3 Eylül 2015 Perşembe

Amaç, BDS gibi İsrail’in imajını kötü göstermeye çalışan örgütlere karşı İsrail askerlerinin gerçek yüzünü dünyaya göstermek.

Subayların ‘Hayat İçin Savaşanlar’ ismini verdiği gönüllüler ordusu Hindistan gibi üçüncü dünya ülkelerinin fakir bölgelerine giderek, çocuklara bakıyorlar, derslerine yardımcı oluyorlar.

Askerlik sonrası egzotik yerlere gitmenin neredeyse bir gelenek haline geldiği İsrail kültüründe ordunun en elit komando birliği Duvdevan subaylarının fikri büyük bir ses getirmiş gibi gözüküyor.

Yedioth Aharonot gazetesine göre şimdiye kadar 7000’den fazla kişi yardım örgütünün  gönüllü neferi olmayı kabul etti. 

Ancak Hayat İçin Savaşanlar yardım örgütünün gönüllüsü olmak kolay değil. Gönüllüler önce İsrail’de sorunlu çocuklara yardım eden sosyal kurumlarda belli bir süre, ardından İsrail ordusunun uluslararası yardım departmanlarında iki hafta çalışmalı. Tüm bu aşamalardan geçen gönüllü askerler ancak gitmeyi hayal ettikleri egzotik ülkelere yardım görevlisi olarak atanabiliyor. 

Geçtiğimiz hafta söz konusu aşamaları tamamlayan 30 kişilik ilk gönüllü ekibi Hindistan’a  uçtu.  Erkek gönüllüler  Mumbai’de gençlere İngilizce derslerinde yardım edecek, kızlar ise Hintli hemcinslerine yakın dövüş sanatının inceliklerini öğretecek.

İsrail ordusunda iki yıl mecburi hizmete tabi kızların Hintli öğrencilerine yakın dövüş teknikleri öğretmesindeki sebep ise  Hindistan’ın dünyada kızların en çok tecavüze uğradığı ülke olması.