‘Las Ultimas Palavras’ın Türkiye’deki ilk gösterimi Büyükada´da

Las Ultimas Palavras / Son Sözcükler’ belgeselinin 10 Temmuz’da Paris’te ‘Troisième Université d’été Judéo-Espagnole’ etkinliğindeki prömiyerinin ardından Türkiye gösterimi 13 Ağustos’ta gerçekleşecek.

Toplum
5 Ağustos 2015 Çarşamba

Senaryosunu Rita Ender’in yazdığı, kamera çekimlerini Yorgos Demir’in gerçekleştirdiği Türkiye’de Yahudi İspanyolcasının gençler arasındaki son durumunu konu alan ‘Las Ultimas Palavras / Son Sözcükler’ belgeselinin 10 Temmuz’da Paris’te ‘Troisième Université d’été Judéo-Espagnole’ etkinliğindeki prömiyerinin ardından Türkiye gösterimi 13 Ağustos’ta gerçekleşecek.

‘Sivil Düşün AB Programı’nın desteği ile hazırlanan belgesel, Adalar Belediyesi’nin katkılarıyla Büyükada’da Lale Sineması’nda ücretsiz olarak gösterilecek. ‘Las Ultimas Palavras’ın Tür-kiye’deki ilk gösteriminde Yahudi İspanyolcasında bilinen son sözler yine Ada’da, gençlerden duyulacak. 25-35 yaşları arasındaki 19 Türkiyeli Yahudi gencine Yahudi İspanyolcası dilinde hangi sözcükleri bildiklerini sorarak başlayan belgeselde; şarkıları ve yemekleri ile hala var olan bir dilin nasıl öldüğü tartışılıyor. Öğrenilemeyen ana dil, dilin hayatlardaki ve hatıralardaki yeri ile Yahudi kimliği ve aidiyetler gençlerin gözünden belgeselde yer alıyor.