ABD: PKK şiddetten vazgeçmeli

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, PKK´nın saldırılarının son bulmasını ve şiddetten vazgeçmesini istediklerini belirtti.

Toplum
4 Ağustos 2015 Salı

Toner'a, günlük basın toplantısında, iki askerin şehit olması ve 20 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan, terör örgütü PKK'nın Ağrı'daki jandarma  karakoluna düzenlediği intihar saldırısı soruldu. 

Bunların şiddet döngüsünü alevlendirdiğini belirten Toner, "Bu saldırıların son bulmasını, PKK'nın şiddetten vazgeçmesini ve Türk hükümetiyle görüşmelere yeniden başlamasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

Toner, Türkiye'nin PKK'ya karşı operasyonlarında sivil kayıplar bulunduğuna yönelik iddiaların sorulması üzerine de,  operasyonda sivil kayıplar olduğunu görmek istemediklerini ve bu tür haberleri çok ciddiye aldıklarını kaydetti.

Toner, "PKK'nın Türkiye'ye karşı saldırılarını durdurduğunu ve saldırı halinde, Türk hükümetinin orantılı yanıt verdiğini görmek istiyoruz" dedi.

Hava saldırılarından bazen sivil kayıpların da olabileceğini belirten Toner, ancak bu saldırıların hedefinin terör örgütü PKK olduğuna dikkat çekti.

PKK'nın saldırılarına karşı Türkiye'nin kendini savunma hakkının doğduğunu belirten Toner, aynı zamanda şiddetin bir an evvel son bulmasını istediklerini dile getirdi.

Toner günlük basın toplantısında  bir soru üzerine de konuyu IŞİD’e karşı mücadeleye getirdi.

Toner, ‘Eğit-donat programı’ dahilindeki Suriyeli muhaliflerin, IŞİD’e karşı kurulan koalisyonun müttefiki olduklarını ve her zaman korunacaklarının altını çizdi. 

Toner şöyle konuştu: “ABD Savunma Bakanlığı tarafından eğit-donat programı dahilindeki Suriyeli güçler, IŞİD’e karşı mücadele eden diğer müttefiklerimiz gibi, desteklenecektir ve bunun içine hava desteği de dahildir. Ancak sözcü askeri desteğin ayrıntılarına girmekten kaçındı.