Babalarının geleneklerini sürdürüyorlar

Bir gurup Aşkenaz asıllı Yahudi çiftçi, New York’un gökdelenleri ve hızlı hayatından sadece 1.5 saat uzakta Avrupalı dedelerinin yöntemleri ile doğal tarım yapıyorlar.

Kültür
31 Temmuz 2015 Cuma

Yahudi gençlerin yetiştirdiği biberler, patatesler ve lahananın doğal yöntemlerle yetiştirilmiş olmasının yanı sıra bir özelliği de Avrupalı eski Aşkenaz çiftçilerin yöntemleri ile büyütülmüş olması.

Çiftlikte sebze dışında hayvancılık da yapılıyor ve tavuk, keçi yetiştiriliyor.

Yidish Farm ( Yidiş Çiftliği)  adı verilen çiftlikte çoğu çalışan genç ve  aralarında sadece Aşkenaz Yahudilerinin bir zamanlar Avrupa’da konuştuğu cemaat dili Yidiş konuşuyorlar. 

Çiftlik gönüllüleri de çalışmak için kabul ediyor. Dünyanın birçok değişik ülkesinden gelen gönüllü Yahudi gençler burada hem Yidiş öğreniyor hem de doğal tarım yöntemleri konusunda bilgi sahibi oluyor.

Gençlerin Yidiş konuşmasının sebebi artık gittikçe az bilinen ve toplumda  sadece yaşlıların konuştuğu sanılan bu dili yeniden eski canlılığına kavuşturmak..

Yidiş, Avrupa kökenli Aşkenaz Yahudilerinin İbranice ve Almanca dillerinin karışımından yarattıkları bir dil.

Aşkenazlık ve Sefaradlık Yahudilikte bir mezhep değil. Avrupa kökenli Aşkenaz Yahudiler ile İber Yarımadası kökenli Sefarad Yahudiler arasındaki fark, tamamen gelenek ve göreneklerden kaynaklanıyor.