Berlin’deki Maccabi Oyunları: İyinin kötüye karşı zaferinin sembolü

Yahudi Olimpiyatları olarak nitelendirilen ve dört yılda bir gerçekleştirilen Avrupa Maccabi Oyunları, salı gecesi görkemli bir açılışla start aldı. 14. oyunların gerçekleştiği şehir ise, Yahudi tarihinde önemli bir yere sahip olan Berlin.

Dünya
30 Temmuz 2015 Perşembe

Futboldan yüzmeye, bowlingden tenise, briçten satranca kadar birbirinden farklı birçok alanda karşı karşıya gelecek 2300 sporcu, Almanya’nın başkentinde toplandı.

2.Dünya Savaşı’nın bitiminden 70 yıl sonra gerçekleşen ve on gün sürecek olan organizasyon ‘Yahudilerin Almanya ile barışması’ olarak nitelendiriliyor.

Oyunlar, Hitler’in açılışını yaptığı ve Yahudi atletlere giriş izni vermediği 1936 Olimpiyatları’nın gerçekleştiği Olimpiyat Parkı Stadında oynanacak. Kimileri mekan seçimini eleştirirken, Dünya Yahudi Kongresi Başkanı Ronald Lauder, stat seçimini “Oyunlar tam da olması gerektiği yerde” diyerek onayladı. Lauder, “Daha önce yaşanmış korkunç bir olayın üstesinden gelmenin en iyi yolu, yaşandığı yere geri dönmektir. Orada bulunmak, herkese dayandığını ve devam ettiğini göstermektir. Sanırım bu sadece Yahudiler için değil, Almanlar için de geçerli” dedi. Lauder, “Bu olayı, iyinin kötüye karşı zaferini temsil eder. Ve her zaferle dünya daha ileriye doğru gider,” yorumunu yaptı.