79 yıl sonra Berlin’e tarihi çıkarma

Hitler’in Nazizm propagandasını dünyaya duyurmayı amaçladığı ve Yahudi atletleri kovduğu 1936 Olimpiyatları’nın stadyumu, 79 yıl sonra en büyük Yahudi spor organizasyonlarından birine ev sahipliği yapıyor.

Spor
29 Temmuz 2015 Çarşamba

Almanya’nın başkenti Berlin, 14.Avrupa Maccabi Oyunları  süresince 2000’den fazla Yahudi sporcuyu ağırlayacak. Türkiye de Berlin’e 136 kişilik büyük bir kafile ile gitti 

36 ÜLKEDEN 2 BİN KİŞİ

27 Temmuz tarihinde başlayan ve 5 Ağustos’a kadar devam edecek oyunlara, 36’dan fazla ülke katılıyor. 19 farklı dalda gerçekleşecek yarışmalar için 2000’den fazla atlet, sporcu, antrenör ve idareci Berlin’e gitti. Almanya, 1929 yılından beri düzenlenen Maccabi Oyunları’na ilk kez ev sahipliği yapıyor. 

AÇILIŞ KONUŞMASINI CUMHURBAŞKANI  YAPTI

Açılış 28 Temmuz Salı gecesi, Waldbühne Amfitiyatrosunda 15 bin izleyicinin katılımı ile gerçekleşti. Tören Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’un konuşması ile başladı. Gecede, İsrailli ve Alman gençlerin oluşturduğu bir gençlik orkestrası sahne alırken Alman-Müslüman şarkıcı Adel Tawil ile Amerikalı-Yahudi sanatçı Matisyahu’nun performansı dikkat çekti. 

TARİHİ ÖNEMİ

Hitler’in Nazizm propagandası yaptığı ve Yahudi atletleri kabul etmediği 1936 Olimpiyat Oyunları’ndan 79 yıl sonra, aynı mekanlarda gerçekleşen Maccabi Oyunları tarihi bir önem taşıyor. Oyunların, 2. Dünya Savaşı’nın bitiminin 70. yılının anıldığı, İsrail-Almanya ilişkilerinin 50. yılının kutlandığı bir senede yapılması da dikkat çekici.

TÜRKİYE DE OYUNLARDA

Türk Maccabiat ekibi de, Berlin’deki oyunlara kalabalık bir kadro ile katılıyor. 120 sporcu ile 16 antrenör ve idareciden oluşan kafile, 27 Temmuz’da Almanya’ya gitti. Türkiye oyunlarda, basketbol, futsal, badmington, tenis gibi birçok farklı dalda madalya için yarışacak.

BERLİN’E AYAK BASTIK

Meyzi Adoni/Almanya'dan yazıyor

https://www.salom.com.tr/haber-95949-berline_ayak_bastik.html