Papa: “Hıristiyanlar Yahudi geçmişe ve kökene sahip”

Papa Francis geçtiğimiz salı günü Vatikan’da Uluslararası Hıristiyan ve Yahudi Konseyi örgütünün toplantısında yaptığı konuşmada tüm semavi dinlerin aynı Tanrı’ya inandığını belirterek tüm Hıristiyanlık aleminin kökeninin Yahudilikten geldiğini söyledi.

Dünya
3 Temmuz 2015 Cuma

“Ancak Hıristiyanlar gerçek ve doğruyu Hazreti İsa’da ararken Yahudiler Tevrat’ın öğretilerini esas almış,” şeklinde konuşan Papa Francis, Papa 6. Paul’un 1965 yılında kaleme aldığı  Nostra Aetate deklarasyonunun ana fikirlerinden oluşan bir konuşma yaptı. 

Nostra Aetate’de 6. Paul, engizisyondan yüzyıllar sonra İsa’nın Romalılar tarafından çarmıha gerilerek bu dünyadaki hayatına sona ermesinde çağın Yahudilerinin  hiçbir suçu olmadığını  kabul etmişti. 

1965 yılında yayınlanan Nostra Aetate’dan sonra iki inanç arasında diyalog başlamış yüzlerce yıllık inanç çatışması resmen sona ermişti.

Papa Francis’in Vatikan’da konuşması ile katıldığı Uluslararası Hıristiyan ve Yahudi Konseyi’nin  toplanma sebebi söz konusu bu dostluğun 50. yılını kutlamak içindi.

 ‘Yahudilerin İsa’nın çarmıha gerilmesinde rolü var’ miti çağlar boyunca antisemitizmin kaynağı olmuş, engizisyondan Nazi rejimine Yahudi dinini hedef alan tüm radikal görüşlü doktrinlerin ana silahı olmuştu.