Heidi Levine’e cesaret ödülü

Dünyada anlaşmazlıkların yaşandığı bölgelerdeki çalışmalarıyla kariyer edinen serbest fotoğrafçı Heidi Levine, Afganistan’da öldürülen Associated Press fotoğrafçısı Anja Niedringhaus adına düzenlenen cesaret ödülüne layık görüldü.

Nelly BAROKAS Kültür
1 Temmuz 2015 Çarşamba

Heidi Levine, 2013 yılında 28-30 Kasım tarihleri arasında düzenlenen Semiha Es Uluslararası Kadın Fotoğrafçılar Sempozyumu’na katılmak üzere ülkemize gelmiş, yazarımız Dalia Maya’ya verdiği söyleşi ile Şalom Dergi’ye konuk olmuştu.

(Bkz. Şalom Dergi, Sayı 30)

https://www.salomdergi.com/dergi-57-ocaksubat_2014.html

 

ABD’li serbest çalışan foto muhabiri Heidi Levine Kudüs’te yaşamakta olup son 30 yılda dünyanın farklı yerlerindeki savaş ve ayaklanmaları görüntüledi. Son yıllarda İsrail, Gazze ve Libya’da görev yapan Levine, bu ödüle layık görülen ilk fotoğrafçı olmaktan gurur duyduğunu ifade etti. Ödülünü alırken yaptığı konuşmada; “Anja Niedringhaus sadece çalışma arkadaşım değil, çok iyi bir dostumdu” dedi.

Associated Press’in (AP) fotoğraf müdürü ve jüri üyesi Santiago Lyon, bu ödüle aday gösterilen çok sayıda kişi arasından Heidi Levine’in öne çıktığını söyledi.

20 bin dolarlık para ödülünü de kapsayan (The Anja Niedringhaus Courage in Photojournalism Award) ‘Anja Niedringhaus Gazete Muhabirliğinde Cesaret Ödülü’, Howard G. Buffett Vakfı’nın desteğinde  Washington’da Uluslararası Kadın Medya Vakfı (International Women’s Media Foundation) tarafından kuruldu.

Adına ödül tahsis edilen foto muhabiri Anja Niedringhaus görevde olduğu Afganistan’da, içinde bulunduğu arabaya doğru yaklaşıp ateş açan polis memuru tarafından öldürüldü. Anja’nın arkadaşı ve AP muhabiri Kathy Gannon bu saldırıda ağır yaralandı.

Ödül töreninde konuşan Kathy Gannon, Niedringhaus’un fotoğraflarının şefkat, empati ve mizah yansıttığını, bunun da onun özel kişiliğinin bir göstergesi olduğunu söyledi. “Adına düzenlenen ödüle Heidi Levine’in seçilmiş olmasından Anja’nın mutlu olduğunu ve gülümsediğini hayal ediyorum” dedi.

Aslında Boston’lu olan Heidi Levine 1983 yılında İsrail’e göç etti. Kariyerine AP’de başladı, şimdilerde Sipa Press’de görev yapıyor. Almanya doğumlu Anja Niedringhaus ise fotoğrafçı olarak iç savaş sırasında eski Yugoslavya’da göreve gittiğinde henüz 16 yaşındaydı. 2002’de AP’ye katılınca Afganistan ve Pakistan dahil Orta Doğu ülkelerinde çalıştı. Irak ile ilgili foto/haberlerle ilgili 2005’te Pulitzer ödülüne layık görülen AP ekibi arasında Anja Niedringhaus de vardı.