İsrail´de halkın doğalgaz isyanı

İsrail’de binlerce kişi, Maliye Bakanı Moshe Kahlon’un Noble-Delek şirketi ile imzaladığı, İsrail’in offshore doğalgaz rezervlerini geliştirme anlaşmasını protesto etmek için sokağa döküldü.

Dünya
1 Temmuz 2015 Çarşamba

Binlerce İsrailli, Maliye Bakanı Moshe Kahlon ile ABD-İsrail ortaklığı Noble-Delek Şirketi’nin İsrail’in offshore doğalgaz rezervlerini geliştirme konusunda üzerinde anlaştığı planı protesto etmek için Tel Aviv’de gösteri yürüyüşü yaptı. Zaman zaman ana caddeleri trafiğe kapatan göstericilerin bir kısmı polisle çatıştı. Polisle çatışan bir grup gösterici tutuklandı.

Yapılan anlaşmaya karşı çıkanlar, sözkonusu anlaşmanın bir soygun olduğunu ve İsrail’in doğal kaynaklarının “çalınacağını” öne sürüyor ve anlaşma ile ilgili olarak hükümetten şeffaflık talep ediyor.

Noble-Delek, Tamar’daki doğalgaz tesisinden İsrail pazarına doğalgaz satıyor. 2013 yılında şirketler komşu ülkelere satışı da kabul etmişti. Akdeniz’in en büyük doğalgaz yatağına evsahipliği yapan Leviathan tesisi ise henüz tam olarak faaliyete geçmedi. Güvenlik Kabinesi’nce onaylanan anlaşmaya göre, altı sene içinde Delek, Tamar’daki hisselerinin tamamını, Noble Energy de iştiraklarının büyük kısmını satmak zorunda. Delek ayrıca iki küçük doğalgaz tesisindeki iştiraklarını da 14 ay içinde satmakla yükümlü.

Bu zorunlu satışların amacı sektörü rekabete açmak. Anlaşma aynı zamanda İsrailli şirketlere satışlar için bir tavan ücreti de belirliyor. Noble ve Delek’in aynı zamanda Leviathan’daki doğalgaz tesisini tamamlayıp, 2019 senesinde kadar faaliyete sokması da anlaşmanın şartları arasında yer alıyor.

Anlaşmayı eleştirenler ise anlaşmanın doğalgaz tekelini güçlendireceğini, zira önümüzdeki altı sene boyunca sözkonusu iki şirketin Tamar’da faaliyet gösteren yegâne şirketler olacağını ileri sürüyor.