Arap gençliğinin İsrail hayranlığı

Suudi Arabistan, Irak, Yemen ve birçok Arap ülkesinden Arap gençler İsrail’e olan hayranlığını sosyal medyaya yansıtıyor.

Dünya
4 Mayıs 2015 Pazartesi

Ortadoğu’nun popüler İngilizce haber sitesi Al Monitor’e göre, hayranlık trendi İsrail ordusunda asker olan İsrailli bir Arap vatandaşı tarafından başlatıldı.

Arap  İsrailli,  ordunun  Arap propaganda filmlerinde belirtildiği gibi kana susamış bir canavar olmadığını anlatmak için sosyal medyada arkadaşları ile  mesajlar paylaştı. 

İsmi Al Monitor tarafından ‘M’ olarak bahsedilen İsrailli Arap, ordu hakkındaki olumlu  görüşlerini sosyal medyaya önce askere yazılmak istemeyen Arap İsraillilere İsrail ordusunu tanıtmak için yazdığını belirtti.

Ancak ‘M’ askere gitmek istemeyen İsrailli Arapları hedef almasına rağmen hiç beklemediği bir şekilde Arap ülkelerindeki  gençlerden olumlu tepki aldı. 

M’nin sosyal medya paylaşımlarına ‘İsrail’i Seviyoruz’ şeklinde barış mesajları ile karşılık veren Arap ülkelerinin gençlerinden bir kadın paylaştığı videoda Cidde sokaklarından pasaportu ile verdiği pozda şöyle konuşuyor: “Ben Suudi Arabistan’da Cidde’de yaşayan bir kadınım ve buradan tüm İsrail halkına barış ve sevgi mesajımı gönderiyorum.

Umarım bir gün benim gibi duyarlı Araplar İsrail’in de topraklarında var olma hakkı olduğunu idrak eder.” 

Bir diğer barış mesajı ise Iraklı bir  genç tarafından kaleme alınmış. Dicle Nehri’nin kenarında pasaportu ile birlikte poz veren Iraklı mesajında İsrail halkına şöyle sesleniyor: “Belki devletlerimiz şimdiye kadar birbirine pek dost olarak yaşamamış olabilir, ancak  şunu bilmenizi isterim ki burada İsrail’i destekleyen gençlerin sayısı gittikçe artıyor.” 

Bir diğer Iraklı ise sosyal medyada yayınladığı videoda ‘M’ ve İsrail halkına şöyle diyor: “Yaşadığımız iş savaşlar bize ispat etti ki tüm bu trajedilerin bize anlatıldığı gibi İsrail ile bir ilgisi yok, hepsi sadece mezhep kavgası.

Böyle düşünen sadece ben değilim ve bu gerçeği görenlerin sayısı gittikçe artıyor.”