Eichmann’ın yakalanışının 55. yılı

İbrani tarihine göre 3 Mayıs 2015, Holokost’u organize eden en önemli Nazi subaylarından Adolf Eichmann’ın, sığındığı Arjantin’de Mossad tarafından yakalanarak İsrail adaleti önüne çıkarılışının 55. yıldönümü idi.

Dünya
4 Mayıs 2015 Pazartesi

Eichmann, Hitler tarafından ‘Yahudi Sorunu‘ olarak adlandırdığı probleme son ve kesin bir çözüm bulmak için özel olarak seçilmiş bir Nazi idi.

2. Dünya Savaşı sonunda 6 milyon Yahudi’nin ölüm kamplarında gaz odalarında katledilmesinde direkt rolü olan

 birçok üst rütbeli Nazi subayı, Nurnberg Mahkemeleri’nde idama mahkum olup darağacına gönderilmesine rağmen, gaz odalarının mucitlerinden Eichmann bir şekilde Avrupa’dan kaçmıştı. 

Savaş sonunda birçok Nazi gibi Arjantin’e sığınan Eichmann’ın basına yansıyan, “6 milyon Yahudi’yi katlettim artık mezarıma huzurla girebilirim” şeklindeki açıklaması Yahudi çevreler ve İsrail’de çok büyük tepkiye neden olmuştu. 

Savaş sonunda milyonlarca insan acı ve sefalet içinde yaşarken Eichmann ve diğer Nazilerin Arjantin’de, Avrupa’dan kaçırdıkları servetlerle rahat bir hayat yaşaması kamu vicdanını rahatsız ediyordu. 

Sonunda Eichmann’ın Arjantin’de saklandığı yer ünlü Nazi avcısı Simon Weisenthal, tarafından belirlendi ve savaş suçlusu, Mossad tarafından yakalanarak gizlice İsrail’e getirildi. 

Eichmann, İsrail mahkemesi tarafından suçlu bulunarak  31 Mayıs 1962’de idam edildi.