"İntikamın en büyüğü affetmektir…"

81 Yaşındaki Holokost kurtulanı Eva Kor, 93 Yaşındaki eski Nazi subayı Oskar Groening’in yargılandığı mahkemede, mahkumu affettiğini söyleyerek ona sarıldı.

Dünya
30 Nisan 2015 Perşembe

Eva Kor, Auschwitz ölüm kampında Nazi doktor Mengele’nin insan kobay olarak kullandığı onlarca Yahudi ikizden biri idi.

Mahkemede bir ara Groening’in yanına gelen Kor, önce ona elini uzatarak eski Nazi subayının elini sıktı ve onu affettiğini söyledi.

81 yaşındaki Holokost kurtulanının beklenmeyen bu hareketi mahkemede infiale neden oldu ve bazı tanıklar tarafından protesto edildi.

Yaklaşık 3000 Yahudi kurbanın katledilmesinde yardım ve yataklık yapmakla suçlanan Oscar Groening  Auschwitz kampında yönetici ve muhasebeci olarak çalışıyordu.

Protestolar üzerine bir açıklama yapan 81 yaşındaki Kor, Groening’i affettiğini ancak Nazi katilleri affetmediğini belirterek şöyle konuştu: “ Bana yaptıklarını unutacak değilim, ama ben tüm bu acıların  içinden  zafer ile çıkmayı başardım ve yaşadım. Bana bu mucizeyi yaşatan Tanrı adına neden insanların şefkat yerine kızgınlığı seçtiğini anlamıyorum.”

Kor, daha sonra The Times  gazetesine yazdığı bir yazıda şöyle yazdı, “Affetmek intikamların en büyüğüdür” 

Eski Nazi subayı Groening mahkemede yaptığı savunmasında  suçunu kabul ettiğini açıkladı ve yaptıklarından dolayı pişmanlık duyduğunu belirtti.