İsrail´de Gündem

Dünya
29 Nisan 2015 Çarşamba

Fransa ve Ukrayna’dan göçler artıyor

22 NİSAN Çarşamba akşamı, İsrail’in 67. kuruluş yıldönümünü kutlayanlar arasında yer alan 27.993 kişi bu kutlamalara İsrail’de ilk defa katılıyordu.

Geçtiğimiz sene ve 2015 senesinin ilk birkaç ayında İsrail’e göç eden yaklaşık 28 bin göçmenin çoğu Ukrayna (6.996) ve Fransa’dan (6.377) geldi. Göç edenlerin 5.040’ı Rusya’dan, 3.208’i ise ABD’den geldi. İsrail Göçmen Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre yeni göçmenlerin çoğunluğunu 20 yaşın altındaki gençler oluşturuyor. En çok göç alan şehirler arasında 3.275 göçmenle Tel Aviv- Yafa, 3.012 göçmenle Netanya ve 2.828 göçmenle Kudüs yer alıyor. İsrail’in kuruluş yıldönümünden birkaç gün önce yayınlanan bu veriler, 2014’te başlayan göç trendinin 2015’te de sürdüğünü gösteriyor.  2014’te 6.600 göçmenle en çok göç alınan ülke Fransa olmuştu.

Suriye’deki Hizbullah hedefleri vuruldu

EL CEZİRE’NİN haberine göre, İsrail hava kuvvetlerine ait jet uçakları pazartesi sabaha karşı, Hizbullah ve Suriye ordusuna ait silahların saklanıldığından şüphelenilen depoları vurdu. Saldırı Şam’ın kuzeyindeki Al Kalamun bölgesinde gerçekleşti. Saldırıda ölen ve yaralananların olduğu, ancak kesin rakamlara ulaşılamadığı bildirildi.

Saldırının hedefi, Suriye silahlı kuvvetlerinde 155. tugayda görev alan askerler tarafından korunmakta olan bir askeri garnizondu. Sözkonusu askeri garnizonun Hizbullah’a Scud füzeleri tedarik ettiğine inanılıyor.

 

4 terörist öldürüldü

İSRAİL ORDUSU, Golan Tepeleri yakınlarında akşam saatlerindeki devriye sırasında sınıra yaklaşan dört kişi tespit etti. Bölgeye gelen hava kuvvetleri uçakları teröristleri öldürdü. Olay, İsrail ve Lübnan arasındaki tampon bölge vazifesi gören İsrail toprakları içindeki orduya ait eski kullanılmayan bir üs yakınlarında meydana geldi.

Resmi açıklamada, “Kısa bir süre önce İsrail’in Suriye sınırına yakın bir bölgede silahlı kuvvetlerimizin bir üssüne patlayıcı yerleştirmeye çalışan bir hücre evi ele geçirilmişti. Silahlı kuvvetlerimiz, İsrail’in egemenliğine karşı hiçbir girişim veya saldırıyı tolere etmeyecektir” dendi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da açıklamasında, “Bu akşam, ordumuzun önlediği gibi askerlerimize karşı bir saldırı girişimi her zaman sert bir karşılık bulacaktır. Görev yapanların tetikte olması sayesinde hızlı ve net bir şekilde müdahale edilmiş olmasına şükrediyorum” yorumunu yaptı.

Şimon Peres, Bank Hapoalim ile anlaşmasını iptal etti

İSRAİL ESKİ Devlet Başkanı Şimon Peres, Hapoalim Bankası ile yaptığı anlaşmayı ve banka için ABD’de yapacağı bir konuşmayı kamuoyundan gelen eleştiriler nedeniyle iptal etti. Peres konuyla ilgili açıklamasında, “New York’ta vereceğim konferanslarda ve katılacağım toplantılarda herhangi bir kurumun lobisini yapıyor gibi gözükmek istemediğim için sözleşmenin derhal feshedilmesini istedim” dedi.

Sözleşmeye göre Peres bankada danışmanlık ve yurtdışı konferansları için ayda 30 bin dolar alacaktı.

Peres’in ofisi tarafından yapılan açıklamada, “Bu para Peres’in şahsı için değil çeşitli sosyal yardım projelerine katkı sağlaması için tahsis edilecekti, fakat halk yararına olması arzusuyla başlatılmış bu girişimin yanlış yorumlanması nedeniyle de Bay Peres sözleşmeyi feshetmiştir” dendi.