“En kötüsü hâlâ yaşanabilir”

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Fransız topraklarında yer alan toplama kampında ölen Yahudiler, Romanlar ve Fransız direnişçilerin anısına gaz odalarını ziyaret etti. Hollande, ivme kazanan antisemitizme karşı ihtiyatlı olma uyarısında bulundu.

Dünya
29 Nisan 2015 Çarşamba

2. Dünya Savaşı’nda Alsas’ta yer alan Natzweiler-Struthof Toplama Kampının müttefik güçlerince kurtarılmasının 70. yıldönümü anısına düzenlenen törene katılan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande “En kötüsü hâlâ yaşanabilir. Antisemitizm ve ırkçılık hâlâ burada” dedi.

Ocak ayında Charlie Hebdo dergisine ve kaşer markete düzenlenen terör saldırısının unutulmadığının sinyalini veren Fransız devlet başkanı kamplarda yaşanan insanlık suçlarını kınadı ve “Hiçbir şeyi unutmamalıyız” dedi. 1941 yılında inşa edilen kampta Avrupa’nın 30 farklı ülkesinden 3.Reich’ın düşmanları öldürülmüştü. Nazilere karşı direnen 50 bin Fransız direnişçisinin yarısı açlık, işkence ve kötü muamele neticesinde Natzweiler-Struthof kampında ölmüştü.

Kamp, ilk yapılan gaz odası prototiplerinden birini de bünyesinde bulunduruyor. Hollande ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schultz gaz odasını ziyaretlerinde bu odalarda öldürülen çingeneler ve Yahudiler anısına yapılan bir plaketin açılışını gerçekleştirdi. Sonrasında Hollande, Avrupa Birliği Başkanı Donald Tusk ile beraber direnişçilerden ve kurbanlardan arta kalanların sergilendiği müzeyi gezdi. Müzede mahkûmların üzerinde deneyler yapılan odalar, otopsi odaları ve küller için kazılmış hendekler yer alıyor.

Naziler, kampı, Hitler’e karşı olan 300 Alman’ı çalıştırarak inşa ettirdi. Nazi yönetime direnen bu esirler inşaat tamamlandıktan sonra yine bu kampta öldürülmüştü. 1944 Eylül’ünde müttefik kuvvetlerin yaklaşması neticesinde Naziler kampı terk ederken mahkûmları da ölüm yürüyüşüne çıkardı. Kamp, Amerikan Kuvvetlerince 1944 yılının kasım ayında kurtarıldı.