Arjantin’de Nazi sığınağı ortaya çıktı

Arjantin’in ormanlık arazisinde bulunan bina yıkıntıları arasında Alman madeni paraların ortaya çıkması üzerine Buenos Aires Üniversitesi’nden araştırmacılar bu mekanın bir zamanların Nazilerine sığınak oluşturduğu kanısına vardılar.

Nelly BAROKAS Kültür
9 Nisan 2015 Perşembe

Arjantinli arkeologların ormanlık bir alanda yaptıkları kazıda ortaya çıkan bulgular, o mekandaki bina yıkıntılarının İkinci Dünya Savaşı sonrasında ülkelerinden kaçan Nazileri barındırmak üzere inşa edilmiş bir gizli sığınak olduğunu kanıtlıyor.

Yerel Clarin gazetesinde verilen bilgiye göre, Arjantin’in kuzeyinde Paraguay sınırı yakınındaki Teyu Cuare’deki üç bina yıkıntıları arasında ortaya çıkan bulgular araştırmacılar tarafından incelenmeye alındı.

Buenos Aires Üniversitesi araştırmacıları 1938 ile 1941 yılları arasında Almanya’da tedavüle çıkmış beş  madeni para ile üzerine ‘Made in Germany’ yazısı bulunan porselen tabak kırıkları buldular.

Arkeolog ekibinin başkanı Daniel Schavelzon, “Nazilerin İkinci Dünya Savaşı’nın ortalarında, işlerin ters gidebileceği olasılığını göz önüne alıp, ıssız mekanlarda, dağlık alanlarda veya ormanlarda üst düzey Nazi liderler için gizlice sığınaklar inşa etme projesini yürürlüğe koydukları anlaşılıyor” dedi.

Fakat sonuçta bu gizli barınakların çok fazla kullanılmasına gerek kalmadı. Çünkü 1946 ile 1955 yılları arasında, ardından 1970’li yıllarda Arjantin’i yöneten Başkan Juan Peron, binlerce Naziye, Hırvat ve İtalyan faşistlere ülkenin kapılarını açtı.

Holokost’un mimarlarından Adolf Eichmann, 1960 yılında İsrailli bir komando ekibi tarafından Buenos Aires’te yakalanmış, İsrail’e götürülüp yargılandıktan sonra idam edilmişti.

Arjantin’de barınma olanağını bulan zirvedeki Nazi liderleri arasında Joseph Mengele, Walter Kutschmann, Josef Schwammberger, Eduard Roschmann, Wilfred Von Oven, Alois Brunner de bulunmaktaydı.

1974 yılında yaşamını yitiren Juan Peron’un şöyle bir açıklaması vardı: “Savaşın bitmesine yakın bizlere çok faydalı olan Almanlar geldi ülkemize. Fabrikalarımızı kurdular, varlıklarımızı daha olumlu bir şekilde kullanmamızı sağladılar.”

Arjantin’de misafirperverlikle ve alenen buyur edilmelerine rağmen Nazi liderler için sığınak oluşturulmasının sebebi, savaş sonrasında bu kişilerin Nazi avcıları tarafından yıllarca aranması ve takip edilmesiydi.